Strona główna/O nas/Projekty/BOOKWORM - mobilna biblioteka rowerowa

BOOKWORM - mobilna biblioteka rowerowa

W 2019 r. Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja, by ułatwiać dostęp do książek oraz wyrobić i wzmacniać wśród mieszkańców pozytywne nawyki spędzania czasu z książką, rozwinęła współpracę z grupą rowerową „Oleśnica Bajk Stajl”. By udowadniać, jak uniwersalnym „narzędziem” i rozwiązaniem jest rower, skonstruowali w 2016 roku trójkołowy rower biblioteczny BOOKWORM. Wspólnym mianownikiem, który połączył nasze siły była chęć docierania z książkami do wszystkich mieszkańców - od osób aktywnych zawodowo, które ze względu na czas nie mogą np. uczestniczyć w kiermaszach książek, poprzez seniorów, emerytów, osoby z niepełnosprawnością i mieszkańców oddalonych od centrum osiedli, którzy z powodu odległości do biblioteki lub swoje ograniczenia mają utrudniony dostęp do książek.

Rower już wcześniej wspierał działania biblioteki m.in. podczas wizyty w Oleśnicy grupy bibliotekarzy w ramach Światowego Kongresu Bibliotek IFLA 2017 czy podczas spotkań z rowerowymi podróżnikami, którzy odwiedzali Oleśnicką Bibliotekę Publiczną i gdzie rower wykorzystywany był do promocji książek o tematyce rowerowej i podróżniczej.

W 2019 jednak współpraca nabrała oficjalnej formy. I tak w sierpniu, na podstawie trójstronnego porozumienia MOBILNA CZYTELNIA ROWEROWA BOOKWORM rozszerzyła ofertę miejskiego basenu letniego należącego do Kompleksu Rekreacyjnego Atol. W słoneczne popołudnia, głównie w weekendy, odwiedzający mogli skorzystać z bezpłatnej oferty czytelniczej delektując się bogatą ofertą książek, magazynów, komiksów i poradników. Oferta cieszyła się bardzo dużym powodzeniem, głównie wśród najmłodszych czytelników. Sukces akcji potwierdza również fakt, że chęć jej kontynuacji wyraziła każda ze stron odpowiedzialna za jej realizację.