Fundusze Europejskie
Strona główna/Dla czytelnika/Nasza oferta/Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisów

Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisów

Wystawa ekslibrisów powstała z inicjatywy oleśnickiej biblioteki oraz artystów plastyków zaprzyjaźnionych z naszą instytucją. Pomysł zrodził się równocześnie z powstaniem nowego ekslibrisu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, stworzonego przez krakowskiego artystę Jerzego Dmitruka.


Na wystawie gościmy artystów z całego świata. Prezentowane prace to mozaika różnych technik graficznych i wizji estetycznych. Artyści biorący w niej udział prezentują najwyższy poziom w dziedzinie współczesnego ekslibrisu. Celem wystawy jest przegląd dzieł na najwyższym światowym poziomie, inspirowanych określonym tematem, popularyzacją ekslibrisu i książki.

 

„Ekslibris tracąc swoją bibliofilską funkcję i odchodząc od książki przyjął szereg innych ról, które nie były dla niego przewidywane. Stał się obiektem kolekcjonerskim, eksponatem wystawienniczym i - zachowując pozory znaku własnościowego książki poprzez napis: Ex libris i nazwisko lub nazwę właściciela, coraz bardziej dryfuje do formuły małej grafiki artystycznej zatracając wszelkie przynależne znakowi książkowemu cechy. Powstają bardzo piękne i wysmakowane dziełka nie mające jednak nic wspólnego z ekslibrisem”.

Andrzej Znamirowski

Ekslibris autorstwa Edwarda Syty w ramach wystawy Ekslibris autorstwa Krzysztofa Marka-Bąka w ramach wystawy Ekslibris autorstwa Pavla Hlavatego w ramach wystawy  

do góry