Fundusze Europejskie
Strona główna/Katalogi/E-zasoby/Oleśnicka Biblioteka Cyfrowa

Oleśnicka Biblioteka Cyfrowa

Oleśnicka Biblioteka Cyfrowa (OBC) powstała w roku 2014 w efekcie realizacji miejskiego przedsięwzięcia, którego celem było utworzenie regionalnej izby pt.: „Oleśnicki Dom Spotkań z Historią”.

Celem OBC jest zachowanie i popularyzacja w Internecie dziedzictwa kulturowego Oleśnicy oraz jej regionu w historycznych oraz współczesnych granicach. OBC umożliwia dostęp do cyfrowych kopii cennych materiałów ze zbiorów instytucji, jak również z kolekcji osób prywatnych. Biblioteka wspiera działalność naukową, dydaktyczną, edukacyjną i hobbystyczną, bo powstała ze względu na potrzeby mieszkańców oraz turystów. Materiały historyczne są uzupełniane współczesnymi publikacjami, cyfrowymi wystawami lub filmami w celu upowszechnienia w dostępnej i atrakcyjnej formie wiedzy o naszym mieście i regionie.

Izba oraz Biblioteka Cyfrowa aktualnie funkcjonują w ramach działalności MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY I SZTUKI.

OBC jest włączona w krajową sieć bibliotek cyfrowych (Federacja Bibliotek Cyfrowych) a jej materiały są widoczne w Europeanie; wykorzystuje się oprogramowanie dLibra - opracowane i rozwijane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe.

do góry