Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Zmarł papcio Chmiel

Zmarł papcio Chmiel

22 Stycznia 2021

Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, autor legendarnej komiksowej serii "Tytus, Romek i A'Tomek", zmarł w wieku 97 lat.

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, bo tak nazywał się naprawdę, urodził się w Warszawie 7 czerwca 1923 r. W dzieciństwie był harcerzem, w drużynie z Januszem Przymanowskim, późniejszym autorem „Czterech pancernych i psa”. Podczas II wojny światowej wstąpił do AK, przyjmując pseudonim „Jupiter”. Utrzymywał się ze szmuglowania żywności. Brał udział w Powstaniu Warszawskiem.

Papcio Chmiel od dzieciństwa zdradzał spory talent plastyczny, w wojsku ilustrował nawet żołnierską gazetkę. W 1947 r. związał się z malutką redakcją czasopisma młodzieżowego "Świat Przygód", które dwa lata później połączyło siły z dwutygodnikiem "Na Tropie". Tak powstał dziś już legendarny harcerski "Świat Młodych".

Komiksy były przez kilka lat w PRL-u zakazane, ale historie obrazkowe już nie, więc Chmielewski mógł rozwijać swój warsztat w drukowanych w odcinkach "Sierżancie Kingu z królewskiej konnicy" oraz autorskich historiach "Półrocze bumelanta" i "Witek Sprytek". Ale to właśnie pierwszy odcinek komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek", zwariowanej opowieści o dwóch harcerzach i szympansie, który ukazał się w 1957 r. w "Świecie Młodych", podbił serca czytelników. Tak jak i wszystkie następne.

"Tytusy" od samego początku wyróżniały się ogromnym poczuciem humoru - błyskotliwym, czasem dość błazeńskim - który trafiał nie tylko do najmłodszych czytelników. - Żyłem z żartów - wspominał Papcio Chmiel w rozmowie ze "Zwierciadłem". - Pracując nad Tytusem, byłem wręcz zmuszony do myślenia satyrycznego. Widać mam już tak zakodowany system myślenia humorystycznego. Nie mam w sobie przesadnego przejęcia życiem.

Fotografia Henryka Jerzego Chmielewskiego

Źródło: onet.pl/kultura

do góry