Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - wyjątkowa (..)

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - wyjątkowa galeria zdjęć!

6 Czerwca 2020

Trwa właśnie XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom! W tym roku pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”


Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja również wirtualnie dołączyła do wydarzenia przygotowując dla Was wyjątkową fotorelację! Do współpracy zaprosiliśmy miłośników zwierząt z naszego „podwórka” oraz fotografa Tomasza Lewickiego. Uwolniliśmy więc z regałów Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową” nasze książki i odwiedziliśmy z aparatem wyjątkowe miejsca!

A to wszystko by zachęcać Was do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwiać młode pokolenie na potrzeby zwierząt.

I tak, z „Księgą koni”, odwiedziliśmy Mirosława Furmana - zapalonego biegacza i miłośnika zwierząt. Pan Mirek żyje w 100% w zgodzie z naturą. Na emeryturze opiekuje się końmi (21 letnim Czipsem i 10 letnią Malwą), biega na spacery z „bezdomniakami” z Przytul Pyska a także…hoduje papugi.

Z naszym poradnikiem dla przyszłych opiekunów „Witaj piesku!”, niezwykle popularną serią książek „Zaopiekuj się mną” autorstwa Holly Webb oraz albumem „Koty i kocięta” ze wskazówkami dla opiekunów i właścicieli trafiliśmy do  „Przytul Pyska”. Z pewnością kojarzycie to miejsce i grupę ludzi, którzy z miłości do czworonogów pomagają im poświęcając bezinteresownie swój czas i energię. Ich doświadczenie zdobyte w organizacjach pro zwierzęcych widać każdego dnia. Działają na terenie Powiatu Oleśnica ale przede wszystkim na terenie Gminy Oleśnica. Miłości do zwierząt uczą lepiej niż książki.

Na koniec dnia, z książką Dr Andrzeja G. Kruszewicza „Ptaki w domu”, poradnikiem „Królik miniaturowy. Opieka i wychowanie” oraz „Kaczątkiem zwanym Guzikiem” Helen Peters  odwiedziliśmy w Sokołowicach Kasię i Jana z „Kuroterapii i królikoterapii". Swoją pasją udowadniają, że bezpośredni kontakt ze zwierzęciem przynosi lepsze samopoczucie, usprawnia funkcje motoryczne, koncentrację uwagi, komunikację, rozwija zmysły, zmusza do kontroli własnych emocji.  Prowadzą “mobilną zagrodę edukacyjną” odwiedzając m.in. placówki edukacyjne.

Przy ich odpowiednio przygotowanych, przeszkolonych i przebadanych zwierzętach możecie czuć się Państwo naprawdę bezpiecznie - zapewniamy!

W ramach zooterapii i zajęć w towarzystwie zwierząt, dzieci pracują z psami, kotami, kurami i królikami. Zajęcia łączą z bajkoterapią, muzykoterapią, aromaterapią, elementami sensoplastyki i logopedii maksymalnie dostosowując swoją ofertę do potrzeb.

Mamy nadzieję, że nasi bohaterowie wkrótce odwiedzą z zajęciami i zwierzakami naszą Bibliotekę, a póki co zapraszamy Was na tę wirtualną wizytę!

P.S. Wszystkie podane w tekście tytuły książek (i dużo więcej) dostępnych jest w naszej Bibliotece. Zapraszamy więc z dzieciakami do odwiedzin i czytania dzieciom !

Organizatorem akcji jest Fundacja ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Biblioteka Narodowa.

Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach

do góry