Strona główna/Aktualności/Światowy Dzień Jeża!

Światowy Dzień Jeża!

10 Listopada 2020

Dziś (10.11.2020 r.) obchodzimy Światowy Dzień Jeża!

Z tej okazji nie tylko garść informacji o tym wyjątkowym święcie ale także pozdrowienia dla byłych (i przyszłych) uczestników zajęć w ramach naszego bibliotecznego KLUBU KSIĄŻKOWYCH JEŻYKÓW.

Klub Książkowych Jeżyków to cykl spotkań rozbudzających w dzieciach chęć czytania książek oraz umiejętność uważnego słuchania i wyszukiwania morału. Podczas spotkań w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową” dzieci słuchają krótkich tekstów literackich, a także uczestniczą w zajęciach plastycznych.

Niestety w tym roku nie mieliśmy okazji się spotkać na klubowych zajęciach, ale mamy nadzieję, że gdy wszystko wróci do normy, chętnie dołączycie do naszych „jeżykowych” spotkań!

Bohater naszego dzisiejszego dnia pojawił się na ziemi około 60 mln lat temu. Jeże są jednymi z pierwszych ssaków, więc tym bardziej warto ochronić je przed losem, który spotkał dinozaury. Inaczej nasze dzieci będą mogły zobaczyć je jedynie w książce albo grze komputerowej. Dzień Jeża jest więc dobrą okazją do tego, by dowiedzieć się jak pomóc tym sympatycznym zwierzakom.

W Polsce od 2014 roku jeż podlega częściowej ochronie gatunkowej. Oznacza to, że mamy obowiązek pomocy jeżom poszkodowanym i niezdolnym do samodzielnego życia. W działania na rzecz pomocy tym sympatycznym zwierzakom angażuje się m.in. wrocławska organizacja Ekostraż!

A czy wiesz ile kolców ma jeż?
Najbardziej charakterystycznym elementem tych ssaków są oczywiście kolce. Ciało jeża pokrywa około 5000 kolców!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej m.in. o tym jak pomagać jeżykom zajrzyj na stronę Ośrodka Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży" w Kłodzku: jerzydlajezy.com

Zdjęcie z okazji Światowego Dnia Jeża