Przyjaźń w czasie wojny w "Książce na weekend"
12 Stycznia 2024Witam wszystkich miłośników dobrej książki!
Dzisiaj polecę powieść, którą właśnie przeczytałam; taką którą lubię najbardziej, w której teraźniejszość spotyka się z przeszłością. I choć może nie jest to dobry moment, by czytać o trudnym okresie II wojny światowej, to warto przypomnieć sobie co znaczy prawdziwa przyjaźń, odwaga, bezinteresowna pomocy, wybory, które mają swoje konsekwencje. Czy dzisiaj przy tak wygodnickim stylu życia, jaki prowadzimy, bylibyśmy zdolni do tak wielkich poświęceń?.
Książka opowiada o trójce młodych ludzi, którzy udają się w podróż do małej miejscowości pod Lwowem, by dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach . Na miejscu spotykają staruszkę - Helenę, która w ich twarzach rozpoznaje swoich dawnych przyjaciół. Od tego momentu poznajemy losy jej i jej przyjaciół cofając się w czasie.
Dzięki niej i jej opowieści uświadamiamy sobie, co jest tak naprawdę ważne w życiu, co się liczy - nie materialność, a uczucia i drugi człowiek, relacje z najbliższymi. I cały czas powinniśmy zwracać uwagę właśnie na to, a nie na dobra materialne, które oczywiście są też potrzebne, ale to nie uczyni z nas prawdziwie szczęśliwych ludzi.

Bohaterka powieści ma radę: „Niedobre wspomnienia i ból trzeba zakopać, ponieważ tylko w ten sposób uciszy się te złe szepty, obrazy i emocje. A życzenia, podziękowania i słowa do nieobecnych trzeba napisać na papierze i spalić, by wiatr mógł ponieść je wysoko.”
Jest to książka pełna emocji, mądrych myśli, nie da się jej przeczytać i zapomnieć. A więc kubek w dłoń i do dzieła! Do Wypożyczalni dla Dorosłych przy ul. Reja po książkę „Wróć do mnie” Małgorzaty Mikos zaprasza Ela z Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. A na koniec jeszcze cytat z powieści:
"Każdy powinien wiedzieć, skąd pochodzi. Wówczas łatwiej iść z podniesioną głową przez życie." (…) aby czuć, kochać, mówić , wiedzieć, widzieć, działać czy żyć prawdziwie, najpierw trzeba odnaleźć samego siebie. Spojrzeć na własne odbicie i być dumnym z tego, kim się jest. Wówczas wszystko będzie się toczyć po właściwych torach''...
