Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Posłuchaj "Książki na weekend"!

Posłuchaj "Książki na weekend"!

19 Marca 2021

W tym tygodniu, w ramach akcji „Książka na weekend”, nasza pierwsza recenzja „książki mówionej”. Propozycję przygotowała Biblioteka „Pod Pegazem” gdzie znajduje się nasza Fonoteka czyli wypożyczalnia płyt z muzyką i audiobooków.

"Letnia noc" Dana Simmonsa

Zapraszam serdecznie do Fonoteki w Bibliotece "Pod Pegazem", gdzie można wypożyczać książkę mówioną i taką właśnie dziś Państwu chciałam polecić autorstwa Dana Simmonsa - amerykańskiego pisarza, który nie trzyma się kurczowo jednego nurtu literackiego, ale dobrze się czuje zarówno w powieściach historycznych, kryminałach jak i horrorach, science fiction czy fantasy.

Książkę tę mogę polecić osobom, które uwielbiają grozę jak i tym, które cenią sobie świetną powieść. Dobrze skonstruowana fabuła powoduję, że książka wciąga. Zaskakujące jest to, że swoją popularność zdobyła w 1991 roku. W książce znajdziemy i charakterystycznie zarysowane postacie, dobrą fabułę, stopniowo budowane napięcie, dokładnie opisane relacje rodzinne i relacje w grupie rówieśniczej. Więc mamy tutaj: grupę dzieciaków, stary budynek szkoły do rozbiórki, niczego nieświadomych dorosłych, do czasu gdy…. No właśnie. Co się dzieje? To jest niewyjaśnione. W sferze raczej domysłów niż realizmu, ale jednak jedno z dzieci nie wraca do domu.

Przyznam, że powieści w których dzieci są głównymi bohaterami nie są moimi ulubionymi. Może dlatego, że uważam je za bezbronne, natomiast w tym wypadku dzieci biorą sprawy w swoje ręce, ponieważ dorośli nie wierzą ich opowieściom. Autor wrzucił do worka: zgraną grupę dzieci, każdy wyjątkowy w inny sposób, dołożył nawiedzony dom, dołożył przeklęte miejsce, dziecięce lęki pomieszane z lękami dorosłych, prowincjonale amerykańskie miasteczko oraz zbrodnię sprzed lat. Wszystko to okrasił dynamiczną narracją, szybkie dialogi połączone z humorem oraz nostalgią. Całość czyta się jednym tchem. Powoduje, że w nocy nie gaszę lampki nocnej i słucham czy biją dzwony z Elm Haven. Jest dreszczyk emocji i zaglądanie w ciemne kąty domu. Brr…

Dodatkowym plusem jest osoba lektora: Jacek Dragun - aktor i lektor. Aksamitnego głosu słucha się naprawdę dobrze. Całość godna polecenia.

W ramach zagadki podpowiem, że niedawno na podstawie książki powstał serial… i od razu osiągnął rekordy oglądalności.

Książka w formie audiobooka, oprócz fonoteki, jest także dostępna bezpłatnie dla zarejestrowanych w Bibliotece czytelników na platformie Legimi. Do pobrania na telefon lub tablet.

Okładka audiobooka   Płyta

Udanego….słuchania!

do góry