Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Nagroda im. Kapuścińskiego 2021

Nagroda im. Kapuścińskiego 2021

15 Września 2021

Jessica Bruder została laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2021 za "Nomadland". To opowieść "wolna od patosu, ckliwości, a zarazem pozwalająca poczuć grozę położenia bohaterów" - mówiła przewodnicząca jury Katarzyna Surmiak-Domańska.

Fotografia przedstawiająca Jessicę Bruder i okładkę jej książki

"Jessica Bruder odsłania prawdę, od której już nie można odwrócić oczu. Oto w jednym z najbogatszych państw świata ludzie, którzy - chociażby ze względu na swój kolor skóry i wykształcenie - teoretycznie należą do grupy uprzywilejowanej, dziś walczą o przetrwanie. Kryzys z 2008 roku wyrzucił ich poza wygodny świat klasy średniej, który przez całe życie wydawał im się oczywistością. Stracili pracę, oszczędności, musieli zaczynać od zera. Kiedy sytuacja na rynku polepszyła się, okazało się, że dla nich powrotu nie ma. Ich miejsca zajęli młodsi" - mówiła w laudacji Katarzyna Surmiak-Domańska, przewodnicząca jury, dodając: "Tym, co przesądza jednak o literackiej klasie reportażu »Nomadland«, jest jego niejednoznaczność. Bo ta katastroficzna opowieść przekornie niesie w sobie zadziwiający ładunek optymizmu".

Jessica Bruder jest amerykańską dziennikarką, współpracowała m.in. z "The New York Times", "Washington Post", "New York Magazine" i "The Guardian". Wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Pracując nad "Nomadland", spędziła w podróży trzy lata, przemierzyła 24 tys. kilometrów, przez kilka miesięcy sama mieszkała w kamperze. Na podstawie jej reportaży powstał nagrodzony Oscarem film "Nomadland" z Frances McDormand.

Książka "Nomadland" znajduje się w zbiorach Biblioteki w Oleśnicy.

Źródło: wyborcza.pl oraz press.pl
Fot.: Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

do góry