Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Nagroda Bookera 2020: znamy laureata!

Nagroda Bookera 2020: znamy laureata!

20 Listopada 2020

Nagroda Bookera 2020: znamy laureata!

W tym roku laureatem Bookera 2020 został pochodzący ze Szkocji Douglas Stuart. Na stronie thebookerprizes.com możemy przeczytać, że pisarz urodził się w Glasgow. Po ukończeniu nauki na Royal College of Art w Londynie, przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął karierę w branży modowej. "Shuggie Bain", za którą otrzymał Bookera, to jego debiutancka powieść.

Nagroda Bookera jest przyznawana od 1969 r. Uznawana za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie literatury, wręczana jest twórcom piszących w języku angielskim. Pisarz lub pisarka zgłoszeni do nagrody mogą być dowolnej narodowości.

Zwycięska powieść opowiada o dorastającym chłopcu, Hugh "Shuggie" Bainie, który różni się od swoich rówieśników. W historii ważną postacią jest jego matka Agnes, która walczy o przetrwanie - swoje i syna - w Glasgow lat 80. XX w., nadwyrężonym reformami Margaret Thatcher.

Polski czytelnik będzie mógł poznać powieść Stuarta w przyszłym roku. Wydawnictwo Poznańskie ujawniło w mediach społecznościowych, że pracuje nad przekładem "Shuggie Bain". Tłumaczem oryginalnego tekstu jest Krzysztof Cieślik, który tak na Facebooku skomentował tegoroczną Nagrodę Bookera: "Znalazłem tę książkę jakoś w styczniu. Po kilku zdaniach wiedziałem, że (...) takiej powieści nie czytałem. (...) Rzadko powieści robią na mnie wrażenie. Ale jak już robią, to znaczy, że to literatura. Więc tłumaczę pewnie najlepszą powieść zagraniczną, jaką przeczytacie w przyszłym roku, i najlepszą, jaką tłumaczyłem w życiu. Douglas Stuart zasłużył na tego 52 bookera, »Shuggie Bain« na lata zostanie w szkockim kanonie. Mam nadzieję, że po polsku zabrzmi tak dobrze jak w oryginale. A zaczyna się od zdania: »Dzień był bez wyrazu.«".

Grafika z laureatem Nagrody Bookera 2020

Źródło: https://www.onet.pl

 

do góry