Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/„Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć (..)

„Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat”

26 Marca 2021

Ciekawa książka na weekend? Mamy dla Was propozycję od Ani z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”.

„Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat”

Kolejna książka, którą chcę polecić rodzicom do czytania z dzieckiem to wspólne dzieło Łukasza Walewskiego i jego córki Marysi. Tę szczególną pozycję poświęcono przede wszystkim zasadom, które porządkują relacje i wzywają do wzajemnego szacunku.

Okładka książki „Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat”

Rozdziały książki tworzy tak naprawdę życie, a konkretnie córka i tata, którzy czujnie obserwują otoczenie i wychwytują sytuacje, zasługujące na opisanie w książce. Kolejne historie i przykłady opowiadają o zasadach zachowania, regułach i o tym jak patrzeć na nie jak na zasady pomagające rozumieć rzeczywistość, a nie jak na przykre ograniczenia.

Już sam spis treści, czyli - jak to nazywają autorzy - spis różności, sprawi, że zainteresowani znajdą w ciekawy i zabawny sposób omówione ważne na co dzień reguły. Książka jest bardzo aktualna, gdyż ostatni rozdział poświęcony jest zasadom funkcjonowania w czasie pandemii. Znajdziemy tu również całkiem sporo ciekawostek wyjaśniających, skąd wzięła się dana reguła, poznamy historię widelca lub anegdotę związaną z nietrafionymi prezentami. Te wzmianki sprawiają, że czytelnik poznaje jednocześnie kontekst historyczny, genezę poszczególnych pojęć czy zasad.

Spis treści książki „Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat”

Świetnym uzupełnieniem treści są zadania jakie można wykonać w rodzinnym gronie, a które będą doskonałą zabawą edukacyjną, przy okazji sprawiającą dużo radości zarówno dorosłym jak i dzieciom. Odgrywanie scenek, zamienianie się rolami, w skrócie - nauka przez zabawę.

Wielkim atutem tej książki są również dialogi w niej zawarte, dające czytelnikowi poczucie jakby gościł w domu autorów i obserwował ich codzienne życie. "Mali dyplomaci..." dedykowani są dzieciom w wieku 6-10 lat, ale uważam, że zarówno młodsze jak i starsze dzieci również odniosą moc korzyści z tej mądrej, a jednocześnie zabawnej lektury. Serdecznie polecam!

Anna Zielińska-Rybak

#czytamy

do góry