Strona główna/Aktualności/Kolejna inspiracja czytelnicza w ramach akcji "KSIĄŻKA NA (..)

Kolejna inspiracja czytelnicza w ramach akcji "KSIĄŻKA NA WEEKEND"

23 Października 2020

Mamy dla Was kolejną inspirację czytelniczą w ramach akcji „KSIĄŻKA NA WEEKEND”. Tym razem propozycja i recenzja od Beaty z Wypożyczalni dla Dorosłych przy ul. M. Reja 10.

Anna Dziewit-Meller* „Od jednego Lucypera”

Czytanie tej książki to jak przeglądanie rodzinnego albumu. Albumu, który jest niekompletny i sami musimy dowiedzieć się dlaczego.

Ta książka to historia Śląska i śląskich kobiet.

Współczesnej Katarzyny, która mieszka w Holandii, pracuje na uniwersytecie, wiedzie dostatnie, poukładane życie. Która uciekła od rodziny, ale nie od własnych problemów, którymi są problemy odżywiania. I tej kobiety z przeszłości, Marijki, pracującej w zakładach azotowych  w Chorzowie. Marzącej o tym by zostać przodownicą pracy.

Obie kobiety łączy przeszłość i teraźniejszość. Tylko jedna z nich, Katarzyna dowie się o istnieniu tej drugiej. Postanowi poznać rodzinną tajemnicę, ale również rozliczyć się z przeszłością.

Autorka pokazuje nam przerażającą twarz stalinizmu i komunizmu. Tego co ten system robił z ludźmi.

To książka, od której nie można się oderwać.

*Panią Annę, autorkę książki, gościliśmy w oleśnickiej bibliotece dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2013 roku wspólnie z mężem Marcinem Mellerem i po raz drugi w 2018 roku.

Okładka książki Anny Dziewit-Melle Zdjęcia ze spotkań z Anną Dziewit-Meller w oleśnickiej Bibliotece