Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/KSIĄŻKA NA WEEKEND!

KSIĄŻKA NA WEEKEND!

9 Lipca 2020

Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja startuje z nową, wakacyjną akcją „KSIĄŻKA NA WEEKEND”! Od dzisiaj, w każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia, na naszej stronie www.biblioteka.olesnica.pl oraz na naszym profilu facebookowym będziemy publikować recenzje wybranych pozycji z literatury dla dzieci i młodzieży. Recenzje przygotowaliśmy zarówno dla naszych młodych Czytelników, jak i dla rodziców i dziadków szukających ciekawych tytułów dla swoich dzieci lub wnuków. To wszystko by Was zainspirować i zachęcić do sięgania po nowe, nieodkryte jeszcze tytuły! Recenzję przygotowane są przez Bibliotekę Dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”. Zaczynamy!

 "Najfutbolniejsi”, czyli piłkarskie perypetie dla każdego

Gdyby nie pandemia koronawirusa, miłośnicy piłki nożnej przeżywaliby tego lata moc emocji w czasie dopingowania piłkarzy, biorących udział w Mistrzostwach Europy, które wyjątkowo miały się odbyć w aż 12 różnych miastach kontynentu. Na tę rywalizację fanom futbolu przyjdzie poczekać do przyszłego roku, ale już obecne lato może dostarczyć miłych, piłkarskich wrażeń za sprawą świetnej serii książek "Najfutbolniejsi", hiszpańskich autorów Roberta Santiago i Enriqe Lorenzo. Seria warta polecenia tym bardziej, że przecież w Hiszpanii piłka nożna jest ogromnie popularna, a do tego stoi na najwyższym, światowym poziomie. Hiszpańskie kluby Real Madryt i FC Barcelona są jednymi z kilku najlepszych w historii futbolu.

Zanim słynni dzisiaj piłkarze znaleźli się w we wspaniałych drużynach, zaczynali od szkolnych rozgrywek i podwórkowych meczów. Właśnie taki szkolny, siedmioosobowy zespół to bohaterowie serii "Najfutbolniejszych”. Drużyna nazywa się FC Soto Alto i pochodzi z Sewilki koło Madrytu. Zespół bierze udział w rozgrywkach Młodzieżowej Międzyszkolnej Ligi Piłki Siedmioosobowej.

Skład młodzieżowego zespołu to przekrój różnych osobowości i charakterów, uzupełniających lub wykluczających się wzajemnie. Grający z numerem 1 bramkarz to Camuńas, zwany też Ucholem, uważający się za najlepszego bramkarza w swojej rodzinie, w której jest ich ich kilku. Numer 2 to prawoskrzydłowy Maruda, którego przezwiska nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać. Na prawym skrzydle biega kapitan drużyny, Marylin. Jest bardzo szybki, świetnie gra, ale bardzo lubi rozkazywać. Kolejnym zawodnikiem jest głośny, środkowy obrońca Tomaszek, który ogromnym zaangażowaniem nadrabia braki techniczne. W środku pomocy gra Antek, wschodząca gwiazda hiszpańskiego futbolu. Dowodem na to, że   dziewczyny także doskonale potrafią radzić sobie z tą dyscypliną, jest rozgrywająca Helenka, zachwycająca nie tylko dużą liczbą strzelanych goli, ale i niezwykłą urodą. Środkowy napastnik Franek, bardziej znany jako Łamaga, potwierdza, że FC Soto Alto to drużyna, której daleko do doskonałości. Jak w każdym zespole, tak i tutaj mamy również rezerwowych. Wśród nich Piotrek potrafiący dostosować się do gry na każdej pozycji oraz Anita - rezerwowa bramkarka ze słabym wzrokiem, nosząca okulary, które w pewnym stopniu pokazują, że nie została ona do końca trafnie przydzielona do tej pozycji. Całości dopełniają trenerzy - Alicja, doskonale znająca się na futbolu, historii, piłkarzach i najlepszych klubach oraz brodaty Filip, który na piłce nie zna się... prawie wcale.

Przygody i perypetie tej wesołej drużyny, ich wzloty i upadki składają się w serię 12 książek, adresowanych do dzieci w wieku 7-11 lat. Jeśli któryś z Rodziców sięgnie po te  historie, z pewnością nie będzie się nudził. W Hiszpanii ukazało się już 17 tomów tego poczytnego cyklu, a ogromne zainteresowanie przygodami młodych piłkarzy zaowocowało ekranizacją ciesząca się dużą oglądalnością. Młodszych i starszych miłośników futbolu zachęcamy do przeczytania pełnych humoru przygód młodych zawodników FC Solo Alto.

Seria książek

Seria jest dostępna w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży "Pod Sową".

do góry