Strona główna/Aktualności/"Jazz Tyrmanda" Wystawa autorstwa Justyny Polakowskiej

"Jazz Tyrmanda" Wystawa autorstwa Justyny Polakowskiej

16 Maja 2020

16.05.2020, w 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda, zapraszamy do wirtualnego zwiedzania naszej wystawy, która znajduje się w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja przy ul. M. Reja 10:

• „JAZZ TYRMANDA” autorstwa Justyny Polakowskiej

Wystawa „Jazz Tyrmanda” przedstawia postać Leopolda Tyrmanda jako miłośnika jazzu. Wybrane fragmenty jego twórczości, ale także wywiadów z nim i z osobami, które go znały, przekazują wiedzę o tym, czym dla pisarza był jazz. Tyrmand, znakomity popularyzator tego gatunku muzyki, widział w nim doskonały symbol buntu przeciwko ograniczeniom nakładanym na swobodę jednostki w różnych systemach politycznych.

Jazz otwierał możliwość wolnej wypowiedzi dla tworzących go muzyków i dla jego wielbicieli. Tyrmand wskazywał także na plebejskie źródła muzyki jazzowej, czerpiącej z folkloru miejskiego. Stąd w wystawie wyjątki z powieści „Zły”, ukazującej warszawską ulicę z jej żywiołowością, cechującą życie powojennej stolicy. Dlatego też obrazy Warszawy lat 50. ubiegłego stulecia stanowią ilustrację przywoływanych tekstów.

W ekspozycji wykorzystano fragmenty książek: „Zły”, „U brzegów jazzu”, „On Freedom” Leopolda Tyrmanda, „Zły Tyrmand” Mariusza Urbanka, wywiadów i artykułów, które ukazały się na łamach Jazz Forum oraz fotografie archiwalne.