Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Dzień Włóczykija

Dzień Włóczykija

23 Lipca 2021

„Dokąd oni płyną? - zastanawiał się Muminek, obserwując opuszczających wyspę Hatifantów. Włóczykij odpowiedział mu: Myślę, że tego to już nigdy się nie dowiemy... Nie smuć się Muminku. Pomyśl, o ile mniej byłby ciekawy świat bez tajemnic”.

To postać Włóczykija sprawia, że wielu czytelników głębiej zapoznaje się z przygodami Muminków. Tove Jansson stworzyła niezwykłe opowieści, które wciąż zachwycają dzieci i dorosłych. Każdy z bohaterów jest niepowtarzalny i posiada swój charakter. A włóczykij, z zielonym kapeluszem i organkami stał się wzorem dla wielu osób.

Ilustracje przedtsawiające Włóczykija autorstwa Tove Jansson

Dzień Włóczykija jest także okazją do wybrania się w podróż, tylko z najpotrzebniejszym bagażem. To dzień, w którym można zostawić wszelkie obowiązki, zmartwienia oraz problemy i pójść na wędrówkę. Czasami samotny spacer potrafi sprawić, że spojrzymy na nasze codziennie życie w inny sposób. Włóczykij jest symbolem wolności, która niczym nie skrępowana pozwala na odkrycie siebie. To on siedząc na moście i grając na organkach udowadniał, że warto zatrzymać się na chwilę i celebrować w prosty sposób każdą chwilę życia.

do góry