Strona główna/Aktualności/40 rocznica Stanu Wojennego w Polsce!

40 rocznica Stanu Wojennego w Polsce!

13 Grudnia 2021

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, wprowadzony został w Polce Stan Wojenny. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu "Solidarności".

W ramach tej rocznicy Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza na oleśnicki rynek, gdzie można obejrzeć wystawę plenerową „Stan wojenny 1981-1983”. Wystawa została opracowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

Z kolei w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja, w Dziale Dokumentów Życia Społecznego, zgromadzone są m.in. oryginały tzw. literatury z drugiego obiegu. Tym mianem określano wydawnictwa wydawane w krajach, w których obowiązywała cenzura. Były to publikacje, które rozpowszechniano bez dopuszczenia przez stosowny urząd i niejednokrotnie ignorujące prawo autorskie. Bywały wydawane w nakładach od kilkunastu kopii do kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy przez nielegalne wydawnictwa lub przez osoby prywatne.

Okładki literatury drugiego obiegu w dziale DŻS  Okładki literatury drugiego obiegu w dziale DŻS

Nasza kolekcja pochodzi ze zbiorów księdza Tadeusza Farysia oraz Andrzeja Pawła Szachnowskiego i zawiera m.in. utwory Tomasza Jastruna, Adama Zagajewskiego, Zbigniewa Brzezińskiego, Stefana Kisielewskiego, Bogumila Hrabala, Hanny Krall, Stanisława Mackiewicza-Cat.

Publikacje dostępne są do wglądu na miejscu np. dla uczniów, studentów czy zainteresowanych Czytelników, po uprzednim umówieniu się z pracownikiem działu DŻS.