Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/14 października - Dzień Edukacji Narodowej

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

14 Października 2021

Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów i opiekunów. Ten wyjątkowy dzień to rocznica powstania w 1773 roku KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ, która była pierwszym w Europie ministerstwem oświaty. Jej działania reformowania szkolnictwa w Polsce o wiele lat wyprzedziły podobne rozwiązania w innych krajach. Jedną z reform KEN było powołanie Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowaniem podręczników. Komisja stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów oraz uregulowała podstawy prawne zawodu nauczyciela.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy od 1982 roku w miejsce wcześniejszego Dnia Nauczyciela, lecz poprzednia nazwa święta nadal funkcjonuje i wszystkim kojarzy się z latami spędzonymi w szkole i ulubionymi nauczycielami.

Z okazji święta wszystkich nauczycieli życzymy im moc zdrowia, sukcesów edukacyjnych i wychowawczych, a przede wszystkim satysfakcji z wykonywania tego wspaniałego zawodu i niekończącej się wdzięczności uczniów i wychowanków.

Plakat informujący o Dniu Edukacji Narodowej

do góry