Strona główna/Aktualności/Kalendarium wydarzeń

Data: 2022-09-03
Godzina: 10:00
Biblioteka / 2022-09-03

Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja zaprasza do udziału w akcji Narodowego Czytania. Po 2 latach wracamy do spotkania w formule „na żywo” w Sali konferencyjnej oleśnickiej biblioteki!

W sobotę 3 września od godz. 10.00 będzie można odczytać wiersze Adama Mickiewicza z cyklu Ballady i romanse! Udział w Narodowym Czytaniu zapowiedzieli Czytelnicy oleśnickiej biblioteki, seniorzy i młodzież, a także pani Edyta Małys-Niczypor zastępca Burmistrza Oleśnicy.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj. Pisany w latach 1819-1821 cykl wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Osoby chętne do wspólnego czytania prosimy o zgłoszenie swojego udziału w tym wydarzeniu w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową” lub telefonicznie pod nr tel. 533 351 405.

Zgłoszenia można dokonać również w dniu Narodowego Czytania. Zapraszamy również tych, którzy będą chcieli posłuchać wierszy w pięknym wykonaniu oleśniczan. Dodatkowo uczestnicy spotkania będą mogli przybić okolicznościową pieczęć na swoich egzemplarzach książek, nadesłaną z kancelarii Prezydenta RP specjalnie na tegoroczna edycję Narodowego Czytania.

Wrześniowe spotkanie dla miłośników gier planszowych!

Miejsce: Oleśnicka Biblioteka Publiczna, ul. M. Reja 10/Sala konferencyjna
Kategoria: Biblioteka
Data: 2022-09-03
Godzina: 15:00
Biblioteka / 2022-09-03

Zapraszamy we wrześniu do uczestnictwa w działaniach Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja!

Wspólnie z Biblioteką „Pod Pegazem”, w ramach akcji #GryBezPrądu, zapraszamy na kolejne „Rejówki w bibliotece” czyli comiesięczne spotkanie z grami planszowymi w Sali konferencyjnej przy ul. M. Reja 10.

Widzimy się 3 września czyli w pierwszą sobotę miesiąca. Gramy od 15.00 do 21.00. Do sprawdzenia tradycyjnie zarówno planszówki dostępne do wypożyczenia na co dzień w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową” jak i gry ze zbiorów Biblioteki „Pod Pegazem”.

Zachęcamy także by przynosić własne gry by spróbować rozgrywki z innymi uczestnikami spotkania.