Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Z miłości do gór!

Z miłości do gór!

11 Lutego 2022

W „Książce na weekend” i w związku ze zbliżającym się świętem zakochanych mamy propozycję dla wszystkich zakochanych…w górach i w książkach!

Bernadette McDonald

8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku.

Większość z nas nie ma pojęcia, co to oznacza. Naprawdę wysokie góry to nie piękne obrazki z białym puchem w promieniach słońca. To walka o każdy krok w okrutnym zimnie. Często temperatura odczuwalna wynosi ponad minus 60 C, a wiatr osiąga prędkość nawet 150 km/h.

Opisane relacje wypraw są wręcz niewiarygodne. Mimo współczesnej technologii i prognoz meteorologicznych co do minuty, obowiązkowa kondycja fizyczna i psychiczna na najwyższym poziomie.

Książka jest świetnym zestawieniem sylwetek ludzi gór. Autorka kapitalnie opisuje ich zmagania z bezlitosną naturą, „sztukę cierpienia”, która pochłonęła nie tylko polskich wspinaczy. Z dumą czytałam, że pierwsze zimowe wejścia na większość ośmiotysięczników należą właśnie do Polaków. Czas PRL, brak odpowiedniego sprzętu, wyposażenia, krótkie pozwolenia na pobyt. A jednak ogromny duch walki, samozaparcie i determinacja. Zmaganie się nie tylko z surowym klimatem, ale własnymi słabościami, bólem, chorobą, zwątpieniem.

Tematyka górska jest mi bliska, a dokonania Polaków są naprawdę wybitne. Możemy być dumni z naszych Lodowych Wojowników.

W roku dedykowanym m. in. Wandzie Rutkiewicz tym bardziej polecam i zapraszam do półki z napisem GÓRY. Znajdą tu Państwo wiele świetnych biografii, relacji z wpraw, wspomnień.

Wielki szacunek dla zdobywców. Nie wszyscy wrócili do rodzinnych domów…

Gorąco polecam, Ela z Wypożyczalni dla Dorosłych

Okładka książki

do góry