Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Wartościowa młodzieżówka w "Książce na weekend"

Wartościowa młodzieżówka w "Książce na weekend"

15 Listopada 2023

Ostatnio w Polsce popularnością cieszy się kultura koreańska i jej elementy, takie jak K-Pop, koreańskie kosmetyki, a także jedzenie. W związku z tym fenomenem chciałabym zwrócić Państwa uwagę na coraz bardziej docenianą literaturę „kraju porannej ciszy” i polecić książkę "Almond" autorstwa Sohn Won-Pyung.

Autorka mierzy się w niej z tematem aleksytymii - zaburzenia, które utrudnia odczuwanie emocji takich jak smutek, radość czy strach. Głównym bohaterem jest Seon Yunjae, który dorasta, pozbawiony możliwości odczuwania. Wszystko zmienia się, gdy doświadcza nagłych, dramatycznych wydarzeń i poznaje Gona, chłopca, którym rządzi gniew i inne, głębiej ukryte w nim intensywne emocje.

Dzięki zobrazowaniu tej relacji w powieści poruszony jest aspekt przemocy rówieśniczej oraz tego, jak dorastający chłopcy przeżywają emocje, co często bywa niestety jeszcze tematem tabu. Ukazane są również dramaty jednostki niedopasowanej, próbującej funkcjonować w społeczeństwie koreańskim, które kieruje się zasadami innymi, niż europejskie.

W książce przedstawiona jest także presja wywierana na matkach i kobietach, które po cichu realizują swoje ambicje i małe marzenia, jednocześnie godząc życie prywatne z zawodowym. Żmudny trening matki i babci Seon Yunjaego, by przystosować go do nadchodzącego, dorosłego życia wzrusza i powoduje refleksję nad naturą wysiłków wychowawczych rodziców i opiekunów dzieci aneurotypowych. Mimo niełatwej tematyki "Almonda" myślę, że historia jego bohatera napawa ogromnym poczuciem nadziei.

Okładka książki

Styl książki jest prosty, lecz zawiera w sobie poetyzm, a także zwięzłość, dzięki którym możemy wczuć się w niezwykły sposób postrzegania głównego bohatera. Sama unikatowa perspektywa Seon Yunjaego może sprawić, że zaczniemy zastanawiać się nad naszym własnym przeżywaniem różnych sytuacji. Obecnie rozmawia się dużo o emocjach, skupiając się zwłaszcza na tym, jak trudno jest radzić sobie z nimi w coraz szybciej funkcjonującym świecie. "Almond" stawia nam jednak nieoczywiste pytanie: „A co, jeśli bez emocji byłoby jeszcze gorzej?”.

Być może odczuwanie nie jest tylko problemem, ale też w jakiś sposób darem, którego istnienia nie do końca sobie uświadamiamy.

Na to pytanie należy jednak samemu/samej znaleźć odpowiedź. Zachęcam więc do zapoznania się z lekturą powieści, która opowiada o braku emocji, wywołując ich w trakcie lektury jednocześnie mnóstwo, a także do odkrycia, czym jest tytułowy, tajemniczy „Almond”.

Książka ta jest dostępna w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”, a także na platformie Legimi.

Polecam, Katarzyna z Biblioteki dla Dzieci

do góry