Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/W "Książce na weekend" propozycja, którą powinien (..)

W "Książce na weekend" propozycja, którą powinien przeczytać każdy rodzic!

15 Października 2021

„Potęga obecności" - Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel

Na najbliższy weekend propozycja dla rodziców, ale także nauczycieli, wychowawców i opiekunów.

„Dziś, gdy tak dużą część naszej codzienności zajmują praca i cyfrowe rozrywki, gdy zdarza się, że rodzice mieszkają oddzielnie lub gdy pojawia się nowy członek rodziny - bycie z dzieckiem może wydawać się dużym wyzwaniem. Ale, jak wyjaśniają autorzy, to nie zajmuje dużo czasu, energii ani pieniędzy. Łatwo jest to zrobić, gdy zrozumiesz cztery podstawowe elementy zdrowego rozwoju dziecka. Każde dziecko musi poczuć się: bezpiecznie, dostrzeżone, ukojone, pewnie. "Jakość obecności", jak nazywają to autorzy książki, jest wtedy najwyższa.

Na podstawie najnowszych badań nad funkcjonowaniem mózgu i teorii więzi, Bryson i Siegel dzielą się historiami, prostymi strategiami, ilustracjami i wskazówkami. Wszystko po to, by jak najskuteczniej wprowadzić do rodzinnej codzienności powyższe cztery elementy. I by zrobić to w taki sposób, by były obecne we wszystkich wychowawczych sytuacjach - kiedy nasze dzieci walczą lub odnoszą sukcesy, kiedy je pocieszamy, dyscyplinujemy lub kłócimy się z nimi, a nawet gdy przepraszamy za czas, kiedy nie możemy z nimi być.”

"Potęga obecności" to jedna z tych książek, które powinien przeczytać każdy rodzic! Jest to pozycja tym bardziej ważna na rodzicielskiej drodze, bo uświadamia co tak naprawdę w wychowaniu dziecka jest najważniejsze. Do tego uczy pokory, otwiera oczy na najistotniejsze sprawy, a także pomaga przerwać powielany od pokoleń - niekiedy destrukcyjny - model wychowawczy, kierunkując na prawidłowe tory.

Wszystkie poruszane w książce kwestie oparte są na badaniach naukowych, przede wszystkim na teorii przywiązania i teorii więzi. Autorzy podkreślają i udowadniają w jaki sposób brak obecności i niepoświęcanie dziecku uwagi wpływa negatywnie na jego rozwój i dorosłe życie. Dobitnie podkreślona jest tutaj waga i znaczenie obecności rodzica, ale takiej obecności, która opiera się nie na ilości spędzanego czasu, ale na jego jakości - szczerości, ważności i otwartości.

Zachęcam do przeczytania „Potęgi obecności” i innych książek Daniela Siegla, które posiadamy w naszym księgozbiorze. Książkę poleca również jej wydawca - Mamania, czyli oficyna specjalizująca się w pozycjach dla świadomych rodziców i ich pociech.

Miłej lektury!
Anna Zielińska-Rybak

Okładka książki

do góry