Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/W "Książce na weekend" nowość prosto z Biblioteki "Pod (..)

W "Książce na weekend" nowość prosto z Biblioteki "Pod Sową"!

6 Maja 2022

 „Żeby być odważnym trzeba się bać.”

Dzisiaj, zachęcam do lektury nowej pozycji, dostępnej w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”- „O kotku, który bał się wszystkiego”. Tytuł stanowi początek cyklu „Sowie opowieści” i został stworzony przez autora powieści „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta. Samego autora znają z pewnością miłośnicy współczesnej literatury z powieści, opowiadań i dramatów, które sprawiły, że jest obecnie czołowym reprezentantem literatury francuskiej.

Dedykowana dzieciom historia o przezwyciężaniu  własnych ograniczeń, to wartościowa opowieść, dzięki której dziecko  ma szansę zrozumieć nie tylko swoje słabości, ale także poznać sposoby na ich zwalczanie. W tej części cyklu autor rozprawia się z odwagą i tłumaczy w przystępny sposób jej istotę.

Mistrz Schmitt, nie tylko na przykładzie kotka Fortunia ukazuje mechanizm rodzenia się prawdziwej odwagi. Pokazuje również, jakie inne postawy mogą być efektem poczucia zagrożenia. Przypisuje napotkanym zwierzętom takie cechy jak egoizm, obojętność i tchórzostwo. Zaś brata Fortunia - Lolka przedstawia jako hardego i próżnego ryzykanta, którego jednak w obliczu prawdziwego zagrożenia paraliżuje strach. Opowieść uczy jak nie mylić odwagi z brawurą. Na uwagę zasługują piękne ilustracje Barbary Brun wspaniale komponujące się z tekstem.Wydawca  rekomendowanej książki, Media

Rodzina pisze, że ona ”Pomaga dzieciom dorastać i lepiej rozumieć świat”. W pełni się z tym zgadzam i  czekam na kolejne części „Sowich opowieści”.

Anna Zielińska-Rybak

Okładka książki

do góry