Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 Listopada 2020

25.11.2020 - Najbardziej misiowe święto w całym roku - ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!

Dzień ten ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki - 25 listopada 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodor Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. Od tamtego czasu misie towarzyszą dzieciom na całym świecie.

Z okazji tego święta Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja ogłosiła na początku listopada konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli z powiatu oleśnickiego. Celem konkursu było szerzenie informacji o stuletniej dziecięcej zabawce pluszowym misiu, rozwijanie wyobraźni przestrzennej, zachęcanie do poznawania nowych technik plastycznych i wykorzystywania materiałów recyklingowych w dziecięcych pracach.

Dziękujemy wszystkim dzieciakom i opiekunom za udział w konkursie i wspaniałe zdjęcia stworzonych prac. Zgodnie z regulaminem konkursu stworzyliśmy galerię na naszej stronie oraz profilu facebookowym ze wszystkimi nadesłanymi pracami. Jak sami zobaczycie wszystkie prezentują się znakomicie.

Rokrocznie gościliśmy w bibliotece uczniów i przedszkolaki, którzy nie tylko poznawali historię pluszowego misia, lecz także doskonale bawili się w "misiowe" zabawy i rozwiązywali quizy o misiach bohaterach książek i filmów.

W tym roku wyjątkowo ze względu na sytuację epidemiologiczną musieliśmy z przykrością ograniczyć naszą ofertę tylko do konkursu wirtualnego.

Do zobaczenia w przyszłym roku na "misiowych" zabawach w naszej bibliotece.

 

do góry