Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Pierwszy dzień wiosny!

Pierwszy dzień wiosny!

21 Marca 2021

Tak - w końcu mamy kalendarzową wiosnę! Bardzo wyczekaną po zimie, która nie szczędziła nam mrozu i śniegu. Jeśli zimowa aura była przeszkodą w odwiedzaniu biblioteki - teraz tym bardziej zapraszamy po lektury. I to nie tylko wiosenne!

Nadejściu wiosny od zawsze towarzyszyły rozmaite zwyczaje. Jakie one były i jak kiedyś świętowano nadejście tej pięknej pory roku? Tego dowiadujemy się z książek etnograficznych, których w naszych zbiorach nie brakuje.

Jak wiosna, to oczywiście Marzanna, a dokładnie jej topienie w rzece. Barbara Ogrodowska - autorka książki „Święta polskie. Tradycja i obyczaj” - tak pisze o tym zwyczaju: "uczeni wywodzą obrzęd ten z tradycji antycznych, które to tradycje w średniowieczu przeszły z Europy zachodniej do Polski i krajów słowiańskich. Badania dowodzą, iż Marzanna i Gaik to rytuały niszczenia symbolu zimy i odradzania się życia i przyrody”. Obecnie dzieci już raczej nie wędrują ze słomianą kukłą, ale jeszcze do niedawna, zwłaszcza maluchy wraz z nauczycielami, przygotowywały ten symbol i wrzucały do dostępnych akwenów, ostatecznie przeganiając zimę.

Dziś zachęcamy, aby przywitać wiosnę w bardziej ekologiczny sposób. Proponujemy spacer połączony z obserwacją zmian zachodzących w przyrodzie, wycieczkę za miasto, a może posadzenie nowych roślin w ogródku lub mieszkaniu? Po wiosenne inspiracje zapraszamy zaś do Oleśnickiej Biblioteki Publicznej, a zwłaszcza do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”. Przedsmakiem wiosennej uczty książkowej niech będzie zdjęcie tylko niektórych pozycji dotyczących tej szczególnej pory roku. Zapraszamy i pozdrawiamy słonecznie!

Okładki

Przy okazji ponownie zapraszamy najmłodszych do udziału w naszym najnowszym konkursie plastycznym "Barwy wiosny"

#czytamy

do góry