Strona główna/Aktualności/Nowa i wyjątkowa publikacja w oleśnickiej Bibliotece!

Nowa i wyjątkowa publikacja w oleśnickiej Bibliotece!

27 Października 2020

Nowa i wyjątkowa publikacja już dostępna w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja!

Ogromnie miło nam Państwa poinformować o sukcesie projektu Stowarzyszenia Evviva l’arte, któremu patronowała oleśnicka Biblioteka.

Oficjalnie na nasze biblioteczne półki, a tym samym do Waszej dyspozycji, trafił „Czarny zeszyt” czyli zbiór poezji Edwarda Burzyńskiego!

Dzięki staraniom Stowarzyszenia udało się „wyciągnąć” Edwarda Burzyńskiego z mroku dziejów. Pan Edward (1924-1980) to nieznany (do dzisiaj) szerszej publiczności oleśnicki poeta, którego lata młodości przypadły na tragiczny okres II wojny światowej. Wtedy też jako więzień w obozie pracy w Datteln, zaczął pisać pierwsze wiersze. Poezja stanowi świadectwo jego przeżyć i oczami dojrzewającego i wrażliwego człowieka pokazuje, jak wyglądał ówczesny świat.

Autorzy tej unikatowej publikacji otrzymali od rodziny manuskrypt jego wierszy z lat 1942-1951. Przepisali je, złożyli w książkę (pod redakcją Damiana Wójcika i Jakuba Jędrusiaka, z ilustracją Marcina Tyrakowskiego na okładce) i finalnie wydali! Dodatkowo w książce umieszczone zostały skany oryginalnego manuskryptu oraz zdjęcia Edwarda Burzyńskiego z różnych okazji.

1 książka, 65 wierszy i mnóstwo niepowtarzalnych historii i emocji!

Zapraszamy więc do Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja! Egzemplarze książki są już do wypożyczenia m.in.

• w Wypożyczalni dla Dorosłych oraz w Czytelni Książek i Prasy przy ul. M. Reja 10,
  • a także w Bibliotece „Pod Pegazem” przy ul. F. Kleeberga 4.

Więcej o Edwardzie Burzyńskim można przeczytać tutaj.

P.S. "Czarny zeszyt" dostępny jest także w formie e-booka do pobrania za darmo, w formacie .pdf. Kliknij tutaj, aby przejść do strony pobierania.