Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Narodowe Czytanie 2021 w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej (..)

Narodowe Czytanie 2021 w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja.

27 Sierpnia 2021

W Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. M. Reja co roku realizujemy akcję Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. Za każdym razem jest to wyjątkowa okazja do spotkania z czytelnikami i nawiązywania nowych kontaktów z tymi oleśniczanami, którzy do tej pory nie mieli bliższego kontaktu z naszą książnicą. Narodowe Czytanie to zawsze również okazja do owocnej współpracy z oleśnickimi szkołami i Oleśnickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Wielokrotnie w akcji brali udział również przedstawiciele władz miasta oraz dyrektorzy placówek samorządowych.

Podczas tegorocznej edycji lekturą jest słynny dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”.

„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji" - czytamy w liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który kolejny raz objął wydarzenie swoim patronatem.

Rzeczywistość pandemii już po raz kolejny utrudnia przeprowadzenie projektu w tradycyjny sposób, jak mieliśmy w zwyczaju na scenie sali konferencyjnej, z publicznością i wspólną lekturą wybranych fragmentów. Jak w roku poprzednim i tym razem Narodowe Czytanie przeniesie się głównie do przestrzeni wirtualnej. Fragmenty "Moralności Pani Dulskiej" zostały przeczytane i nagrane w murach biblioteki. W 2020 roku w realizację filmu z tej okazji zaangażowali się uczniowie oleśnickich szkół, z liczną reprezentacją I LO im. J Słowackiego oraz niezawodni studenci z OUTW. Wspólnie stworzyli oni wyjątkowy obraz "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Produkcja jest stale dostępna na kanale YouTube Oleśnickiej Biblioteki Publicznej.

Tegoroczna odsłona, również doczekała się adaptacji filmowej, która swoją premierę będzie miała właśnie w dniu akcji - 4 września o godzinie 10:00 - na stronie internetowej biblioteki i kanale YouTube. W roli lektorów dramatu ponownie występują studenci OUTW i uczniowie I LO im. J. Słowackiego w Oleśnicy, stanowiący doskonałe połączenie różnych stylów i interpretacji tekstu Zapolskiej. Wszystkim zaangażowanym w tegoroczne czytanie „Moralności Pani Dulskiej” nasza biblioteka składa serdeczne podziękowania za brawurowe kreacje i zaangażowanie w role.

Wszystkich oleśniczan zachęcamy do obejrzenia naszej wersji dramatu, a każdego, kto w sobotę 4 września odwiedzi bibliotekę dla dorosłych przy ul. Reja zapraszamy do przybicia okolicznościowej pieczęci tegorocznej edycji na swoim egzemplarzu lektury. Pieczęć przysłała dla naszej książnicy Kancelaria Prezydenta RP.

Czytelników i miłośników polskiej literatury już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania w 2022 roku, która miejmy nadzieję przebiegnie już w zdrowej i bezpiecznej rzeczywistości. A wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił w akcji Narodowego Czytania zachęcamy do czynnego udziału.

Plakat promujący akcję Narodowego Czytania 2021

do góry