Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021

22 Kwietnia 2021

Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony jako święto międzynarodowe w 1971 roku. Wówczas Sekretarz Generalny ONZ podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W 1990 roku, aż 200 milionów osób w 141 państwach zmobilizowało się do uczestnictwa w Dniu Ziemi. To doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi zaczęli głośno domagać się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.

Światowy Dzień Ziemi 2021 przypada 22 kwietnia. Jak co roku przyświeca mu hasło przewodnie. Tegoroczne to: „Przywróć naszą Ziemię”. Już od zeszłego weekendu trwają w Polsce akcje sprzątania lasów, parków, skwerów oraz oczyszczania rzek. Ze względu na pandemię koronawirusa nie każdy może przyłączyć się do takich masowych akcji, ale każdy z nas może we własnym gospodarstwie domowym stosować działania proekologiczne.

Co powinniśmy tego dnia zrobić dla środowiska naturalnego i dla naszej planety?
Zajrzyjcie do naszej biblioteki i wybierzcie z naszego bogatego proekologicznego księgozbioru książkę, która opowie jak dbać o naszą planetę oraz podziwiać jej piękno.

Okładki książek o tematach proekologicznych dostępne w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży   Okładki książek o tematyce proekologicznej dostępne w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży

Zapraszamy.

#czytamy

 

do góry