Strona główna/Aktualności/Międzynarodowy Dzień Szachów

Międzynarodowy Dzień Szachów

20 Lipca 2021

Czy wiecie, że w grze w szachy funkcjonuje termin „pocałunek śmierci”? Niektórzy gracze używają go opisując mat wykonany hetmanem na królu przeciwnika.

Nie bez powodu przywołujemy ten fakt, gdyż dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szachów.

W związku z tym, przygotowaliśmy dla Was kilka niezwykłych pozycji, które mogą okazać się pomocne przy pierwszych rozgrywkach.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”:

• Mirosława Limanowicz, „Szachy dla Dzieci” Część 1, Wydawnictwo Szachowe Penelopa
  • Ferenc Halacz, Zoltan Geczi, „Szachy. Taktyka i strategia mistrzów”, Wydawnictwo Jedność
  • „Szachy dla dzieci”, Wydawnictwo Papilon

Wypożyczalnia dla Dorosłych:

• Anatol Łokasto „Nauka gry w szachy dla początkujących i zaawansowanych”

Czytelnia Książek i Prasy:

• Władysław Limanowicz, Jerzy Giżycki, „Szachy od A do Z” t. 1 i t. 2.

Oprócz podstawowych zasad, znajdziecie w nich masę ciekawostek, faktów historycznych, a nawet technik stosowanych przez mistrzów szachowych. Kto wie, może wśród Was ukrywa się następca Garriego Kasparowa?

Chwytajcie więc za książkę i wykonajcie swój pierwszy szach-mat.

P.S. A czy wiecie, że szachy liczą już sobie ok. 1500 lat? To o 1425 lat więcej niż nasza Biblioteka.

Okładki książek o tematyce szachowej dostępne w oleśnickiej bibliotece