Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/"MAZURSCY W PODRÓŻY"

"MAZURSCY W PODRÓŻY"

30 Lipca 2020

Zbliża się weekend! Pora więc na naszą kolejną propozycję i recenzję przygotowaną przez Anię Zielińską-Rybak z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”!

Seria „MAZURSCY w PODRÓŻY” Agnieszka Stelmaszyk

Kolejna seria wydawnicza, którą polecamy naszym Czytelnikom w ramach cyklu „Książka na weekend”, to zabawne przygody podróżnicze rodziny Mazurskich. Autorka, znana m.in. z „Kronik Archeo” zaprasza na wyjątkowe, wakacyjne wyprawy po Europie. Każdy tom trzytomowej serii  to inne szlaki, opisane w formie dziennika podróży głównego bohatera - jedenastoletniego Jędrka Mazurskiego. Nastolatek wraz z rodzicami, kuzynką Marcelą oraz przezabawną seniorką rodu, czyli babcią zwaną Bunią, odwiedzają znane miejsca w Europie, przeżywając przy tym fascynujące i nie zawsze bezpieczne przygody. A do tego wikłając się nawet - zupełnie niezamierzenie - w afery kryminalne.

„Bunia kontra fakir”  to pierwszy tom cyklu, w którym Mazurscy odwiedzają Niemcy, gdzie we Frankfurcie obserwują występ tytułowego fakira. Później kierują się do  Francji, Hiszpanii oraz Włoch.  Podczas wyprawy odnoszą wrażenie, ze są prześladowani przez fakira za udaremnienie jego pokazu. Podróż kończy się w malowniczym zamku Książ, w którym rezydowała niegdyś austriacka księżniczka Sisi. Na kartach książki dowiadujemy się o niej kilku nieznanych informacji, jak na przykład ulubionej przez księżniczkę... dyscypliny sportu.

W drugim tomie, czyli w „Porwaniu Prozerpiny”, wesoła rodzinka pragnie zobaczyć Atlantyk i podąża przez Europę, nie szczędząc czytelnikom kryminalnych intryg, przygód i zabawnych wątków. Odwiedzą więc Paryż i zamki nad Loarą. Tak jak w poprzedniej części, tak i tutaj znajdziemy moc informacji o walorach turystycznych, historycznych i kulturalnych miejsc odwiedzanych przez Mazurskich, którzy jak mało kto przyciągają kłopoty...

Ostatni tom serii nosi tytuł „Kamień przeznaczenia”. Tym razem dziennik Jędrzeja to doniesienia z podróży do Wielkiej Brytanii. Będą więc szkockie wzgórza i  malownicze kornwalijskie klify. To również nie lada gratka dla miłośników Harrego Pottera, gdyż właśnie między innymi Hogwart będzie celem podróży całej rodziny. Nie zabraknie również poszukiwań potwora z Loch Ness oraz Stonehenge. Ponownie pojawi się także wątek kryminalny dotyczący, zaginięcia tajemniczego Kamienia Przeznaczenia. Co wyniknie z tych skomplikowanych perypetii i dlaczego Mazurscy dostaną zaproszenie na herbatkę w pałacu Buckingham? Koniecznie zachęcamy do przeczytania!

Seria Agnieszki Stelmaszyk to połączenie humoru, wartkiej akcji i wiedzy. Autorce wspaniale udało się połączyć walory książki przygodowej z ogromną ilością przystępnie podanych informacji  oraz ciekawostek o miejscach odwiedzanych przez rodzinę Mazurskich. Sama rodzina, chociaż są nią osoby  o odmiennych cechach  i temperamencie, jest przykładem dobrych relacji, które sprawdzają się w trudach podróży. Walory literackie książki dopełnia szata graficzna, którą stanowią genialne  grafiki Anny Oparkowskiej oraz zdjęcia z wakacyjnych wojaży samej autorki.

W czasach, kiedy trudno planować  dalekie trasy, warto poczytać o ciekawych miejscach w Europie, powspominać własne  wyprawy oraz  zainspirować  się do stworzenia nowych  turystyczny tras, które zrealizujemy w przyszłości.

Okładki książek z serii

Już teraz zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową” po książki o przygodach Mazurskich.

 

do góry