Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Książka na weekend!

Książka na weekend!

3 Grudnia 2021

Kolejna książkowa propozycja w ramach akcji "Książka na weekend"! Tym razem prosto od Ani z Czytelni Książek i Prasy.

To ja, Malala - (MalalaYousafzai)

Kim jest Malala? W największym skrócie to młoda pakistańska działaczka walcząca o prawa kobiet, a zwłaszcza prawo do nauki. To najmłodsza na świecie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymała w 2014 roku za działalność na rzecz edukacji dziewcząt i ochrony praw dziecka w Pakistanie. „To ja, Malala” dedykowana jest „Wszystkim dziewczętom, które stanęły w obliczu niesprawiedliwości i zostały uciszone. Razem muszą nas usłyszeć.”

Bohaterką jest niezwykła dziewczynka, która sprzeciwia się ekstremizmowi talibów. Niemal własnym życiem przypłaca tę jakże nierówną walkę - zostaje postrzelona z bliskiej odległości w głowę. Cudem ocalała. Pamiątką po zamachu na jej życie (2012 r.) jest częściowa deformacja i niedowład twarzy. Bo… nie chciała się dać uciszyć. To pokazuje jak ogromne jest okrucieństwo islamskich fanatyków, którzy nie zawahają się, by skrzywdzić dziecko! A sama Malala tak skomentowała traumatyczne przeżycie:

“Niektórzy sądzą, że trzeba cudu, aby Pakistan stał się wolnym krajem, gdzie wszystkie dzieci będą miały równy dostęp do edukacji, a kobiety będą mogły wykonywać zawody wymagające wysokich kompetencji. Ale w moim życiu już zdarzył się jeden cud. Przeżyłam zamach, którego nie miałam prawa przeżyć, więc moja wiara w cuda jest w pełni uprawniona.”

Obecnie Malala Yousafzai mieszka w Wielkiej Brytanii, w Birmingham i tam prowadzi swoją fundację, wspierającą edukację dziewcząt, promującą lokalne programy oświatowe i wspierającą ogólnoświatową działalność na rzecz walki z analfabetyzmem. Jej zdecydowany głos sprzeciwu (choć w pojedynkę) staje się siłą napędową na skalę światową. Należy ją cenić za bezpretensjonalność, za wyznawane wartości, za nieustanne dawanie nadziei kobietom.

Ostatnie słowa książki brzmią:

„To ja, Malala. Mój świat się zmienił, ale ja wcale.”

Tym przesłaniem głównej bohaterki, najdzielniejszej dziewczynki świata, zachęcam do przeczytania autobiografii. Ukazała się w 2014 roku i zasługuje na przypomnienie.

I na sam koniec, niemal z ostatniej chwili: 24-letnia Malala, orędowniczka edukacji młodych dziewcząt, wyszła za mąż! Pogratulujmy jej i życzmy dużo szczęścia. I tym bardziej niech usłyszy o tym cały świat!

Anna z Czytelni

Okładka książki

do góry