Strona główna/Wydarzenia/Konferencja "Otwarci na siebie. Dolny Śląsk w dialogu" - (..)

Konferencja "Otwarci na siebie. Dolny Śląsk w dialogu" - rozmawiamy z młodzieżą i o młodzieży. Zapraszamy jako współorganizator!

6 Marca 2026

19 marca we Wrocławiu odbędzie się konferencja "Otwarci na siebie. Dolny Śląsk w dialogu. Edycja 2026: Samotność online/offline", której jako biblioteka jesteśmy współorganizatorem.

Jesienią 2025 roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Dolnośląskim DSW we Wrocławiu. Ta współpraca jest ważnym elementem naszego projektu "Korki z Życia – zdrowie psychiczne nastolatków", w ramach której aktywnie działamy przy tworzeniu programu konferencji i zapraszamy doświadczonych pracowników uczelni do prowadzenia warsztatów dla młodzieży i wykładów dla dorosłych w ramach projektu.

Cel konferencji:

Konferencja będzie poświęcona dobrostanowi młodych ludzi stojących u progu ważnych decyzji życiowych i edukacyjnych. Porozmawiamy m.in. o doświadczeniu samotności, relacjach, presji społecznej oraz potrzebie dialogu. Tematyka koncentruje się na spotkaniu perspektywy młodzieży i dorosłych specjalistów, tworząc przestrzeń do wspólnej refleksji, diagnozy realnych potrzeb oraz poszukiwania skutecznych form wsparcia młodego pokolenia.

Program konferencji:

Miejsce: Aula im. R. Kwaśnicy, Uniwersytet Dolnośląski DSW, ul. Strzegomska 55

  • 8.00-9.00 Rejestracja uczestników
  • 9.00-9.15 Otwarcie konferencji - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Wojciech Bochnak, Dziekan Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW dr Adrianna Nizińska
  • 9.20-9.40 Razem - osobno 2.0: O samotności w epoce scrollowania / dr hab. Paweł Rudnicki, prof. UD DSW
  • 9.40-11.00 dyskusja panelowa Samotni w tłumie. Wykluczenie i hejt jako codzienność
  • 11.00-11.30 przerwa kawowa
  • 11.30-12.00 Co dzieje się z naszą uwagą? - procesy poznawcze w świetle neuronauki / dr Aleksander Korchut, Uniwersytet Dolnośląski DSW
  • 12.00-12.30 Hejt nie jest okej - razem przeciw cyberprzemocy / Ewa Abart - aktorka, inicjatorka akcji: Hejt nie jest ok
  • 12.30-12.45 dyskusja
  • 11.30-12.45 (równolegle do sesji plenarnej) - Warsztaty dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, sale 502, 508, 309, 408. Prowadzące: Joanna Dejnaka, Karolina Klimkiewicz, Joanna Rudy, Arleta Wojtczak
  • 12.45 - 13.30 lunch
  • 13.30-13.50 Co zmieniłbyś w polskiej szkole? Niewinne pytanie do dziecka zadane przez dziennikarza, które rozpętało burzę / Bartosz Dajnowski - dziennikarz TVN
  • 13.50-14.50 dyskusja panelowa Relacje offline - dobre praktyki. Prowadzenie: Anna Jach. Paneliści: uczniowie szkół ponadpodstawowych, Maria Zięba - Fundacja Ładne Historie, Aleksandra i Piotr Majewscy - Warsztatownia z Doliny Baryczy, Monika Orlik – Młody Wrocław, Stowarzyszenie TRATWA, Anna Jach - Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. M. Reja, Bartosz Dajnowski - reporter TVN.
  • 14.50-15.00 zamknięcie konferencji

 

ZAPISY

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji!

Na wydarzenie obowiązują zapisy poprzez FORMULARZ.

Konferencja jest objęta patronatami: Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Wrocławia, Burmistrza Miasta Oleśnica i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Partnerem medialnym jest: Radio RMF MAXX.

Zadanie sfinansowane jest ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego na podstawie umowy nr DA-A/1/2026.

Plakat promujący konferencję DSW

do góry