Strona główna/Aktualności/Kolejna ciekawa lektura z oleśnickiej biblioteki!

Kolejna ciekawa lektura z oleśnickiej biblioteki!

18 Listopada 2022

Tym razem mamy dla Was propozycję od Eli z Działu Gromadzenia.

Na nadchodzący tydzień polecam Państwu książkę Marii Paszyńskiej pt. Listy do Gestapo. Książka przedstawiana jest jako powieść obyczajowa. Ja dodałabym -  powieść psychologiczna, dająca do myślenia, zachęcająca do dyskusji.

Akcja rozpoczyna się w 1938 r. Młoda, osiemnastoletnia dziewczyna słyszy wygrywaną na skrzypcach melodię i … zakochuje się w nieznanym muzyku. Wkrótce go poznaje, on odwzajemnia miłość, snują plany. Chcą żyć długo i szczęśliwie, doczekać się dzieci, wnuków. Schemat.

Ale wybucha II wojna i wszelkie plany i marzenia legły w gruzach. Zuzanna zaczyna pracę w konspiracji. Aby pomóc rodzinie zostaje zatrudniona na poczcie i jako żołnierz podziemia ma za zadanie przechwytywać anonimy adresowane do Gestapo. Jeden z listów jest donosem, który całkowicie zburzy spokój i porządek w jej życiu. Od tego momentu skrywane tajemnice wpłyną na losy obu postaci, na ich decyzje, w których stawką jest  nie tylko miłość, ale i życie.

Czy czasy w jakich żyli, strach i niedopowiedzenia determinują te wybory?

Okładka książki