Strona główna/Aktualności/Bezpłatne e-booki z utworami Stanisława Lema na polona.pl

Bezpłatne e-booki z utworami Stanisława Lema na polona.pl

29 Marca 2021

Dobra informacja na początek tygodnia dla wszystkich fanów twórczości Stanisława Lema - jednego z najlepiej znanych na świecie polskich pisarzy XX wieku, autora najpoczytniejszych i najczęściej tłumaczonych dzieł science-fiction na świecie!

Biblioteka Narodowa udostępniła kilka jego utworów, wybranych w porozumieniu z synem pisarza. E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl.

Żeby pobrać e-booka wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu i wybrać jeden z dostępnych formatów.

Dostęp do utworów takich, jak:

• Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie
  • Nowa Kosmogonia z Doskonałej próżni
  • Tragedia pralnicza z Dzienników gwiazdowych
  • Maszyna Trurla z Cyberiady
  • Bajka o królu Murdasie z Bajek robotów
  • fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji
  • zbiór esejów Dialogi
  • esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli z tomu Fantastyka i futurologia

jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od spadkobiercy pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Grafika promująca darmowe e-booki Stanisława Lema na stronie www.polona.pl

Wszystkie e-booki można znaleźć na polona.pl w specjalnej kolekcji cyfrowej na Rok Stanisława Lema. Zachęcamy do lektury oraz rozpowszechniania informacji o legalnych i bezpłatnych e-bookach. Wszak to sam Lem przepowiedział powstanie czytników e-booków w powieści Powrót z gwiazd, gdzie urządzenie to nosiło nazwę optonu: „Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”.

#czytamy