Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/A może w góry?

A może w góry?

30 Lipca 2021

Tym razem w "Książce na weekend" ruszamy w góry!

Barbara Gawryluk i Paweł Skawiński „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”

Na wakacyjne miesiące, kiedy pragniemy każdą wolną chwilę spędzić wśród przyrody, polecam coś absolutnie rewelacyjnego, a mianowicie przewodnik po Tatrach dla kategorii wiekowej od 4 do - co najmniej - 90 lat!

Książkę można nazwać turystycznym dwugłosem znakomitego duetu autorskiego: Barbary Gawryluk - dziennikarki i pisarki dla dzieci, która o przyrodzie, nie tylko górskiej, wie bardzo wiele - oraz Pawła Skawińskiego, wieloletniego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, który z wielkim znawstwem, jako praktyk i smakosz Tatr, dzieli się z czytelnikami nie tylko swoją wiedzą, ale także ogromną miłością do gór. To niewątpliwie przewodnik napisany z wielką pasją oraz zaangażowaniem. Wszelkie informacje, dotyczące flory i fauny Tatr, podane są w pięknie zilustrowanej formie za sprawą Adama Pękalskiego. W książce czytelnik znajdzie wszystko, co powinien wiedzieć na temat pogody, szlaków, szczytów, jaskiń, schronisk i innych miejsc w górach. Ponadto nie zabrakło tu również istotnych wskazówek dla zainteresowanych wyprawą na narty, niezbędnych danych o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, czy górskich niebezpieczeństwach (np. lawinach). Przewodnik rozpoczyna się najważniejszymi informacjami na temat Tatrzańskiego Parku Narodowego, by w następnej części sprawnie przejść do poszczególnych górskich szlaków. Na końcu natomiast umieszczono listę miejsc, które warto zobaczyć oraz tatrzański quiz, czyli sprawdzenie poziomu wiedzy o Tatrach.

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" docenią zarówno młodsi - chociażby za wspaniałe ilustracje i legendy - jak również dorośli, którzy z pewnością zwrócą uwagę na ogrom wiedzy i informacji o najlepszych trasach pieszych wędrówek, ciekawostki i błyskotliwe anegdoty, którymi może się podzielić tylko ktoś, kto góry zna jak własny dom. Teraz czas na Was drodzy Czytelnicy. Po lekturze przewodnika koniecznie wybierzcie się w Tatry!

Zachęcam do lektury i górskich wędrówek!

Anna Zielińska-Rybak

Okładka książki „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”

P.S. Pytanie do wprawnych Czytelników - czy nazwisko współautora przewodnika, Pawła Skawińskiego, kojarzy się Wam z jakąś inną książką (dla ułatwienia dodam, że chodzi o szkolną lekturę)?

do góry