Strona główna/Aktualności/9 lat Narodowego Czytania w Oleśnickiej Bibliotece

9 lat Narodowego Czytania w Oleśnickiej Bibliotece

8 Września 2020

Rok 2020 jest szczególny pod wieloma względami. Wyjątkowe było również tegoroczne Narodowe Czytanie Balladyny. Niestety, nie mogliśmy jak zwykle zaprosić Państwa do sali naszej biblioteki na spotkanie z polską literaturą, jednak to nie oznaczało, że nie zrezygnowaliśmy z celebrowania tego czytelniczego święta. I to już po raz dziewiąty!

Pierwsza edycja akcji w Bibliotece w Oleśnicy przypadła na rok 2013. Narodowe Czytanie od początku zostało objęte patronatem przez Prezydenta RP i - czy to przez Bronisława Komorowskiego, czy Andrzeja Dudę - jest w ten sposób wspierane do dziś. Jako pierwsze czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Z inicjatywy naszego kolegi Rafała Wojtczaka odwiedziliśmy wtedy oddział dziecięcy oleśnickiego szpitala, gdzie wspólnie z małymi pacjentami poznawaliśmy i przypominaliśmy sobie teksty tego wybitnego dramaturga. Kolejne edycje odbywały się już w sali konferencyjnej i Bibliotece dla Dorosłych przy ul. Reja 10. Z roku na rok akcja przyciągała coraz szersze grono uczestników. Przyciągała możliwość wspólnej lektury oraz wybitne dzieła, jak sienkiewiczowska Trylogia, Lalka, Quo vadis, Wesele, Przedwiośnie (czytane na 100-leci odzyskania przez Polskę Niepodległości), czy zbiór 8 wyjątkowych nowel na 8. edycję Narodowego Czytania.

Podczas oleśnickich edycji Narodowego Czytania najliczniejszą grupę stanowili uczniowie oleśnickich szkół. W związku z dużym odzewem akcji wśród młodzieży, partnerem naszego wydarzenia zostało I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Z niezmierną radością wspominamy wspaniałe wykłady polonistki Justyny Krupki i niezrównane występy recytatorskie uczniów przygotowanych przez panią Małgorzatę Dąbrówkę-Poszwę i pana Aleksandra Radzyniaka. Swój niebagatelny udział przy przygotowaniach miała zawsze również bibliotekarka I LO Marta Faiga. Co roku do akcji włączała się również Szkoła Podstawowa nr 4, której młodzi uczniowie imponowali perfekcyjnym przygotowaniem, za które odpowiadała pani Małgorzata Wesołowska. Ich odczyty nie raz wzruszały i rozśmieszały zgromadzoną publiczność. Do każdej edycji dołączała również reprezentacja społeczności Gimnazjum nr 3, przygotowana przez panią Beatę Raczkowską. Do akcji włączyły się także chociażby Gimnazjum nr 1, którego uczniowie prezentowali fragmenty przygotowane wraz z panią Lucyną Sutułą, a także Szkoły Podstawowe nr 6, 7, 8 oraz Szkoła Katolicka. Młodzież pokazała swoją czytelniczą siłę!

Równie liczną i zaangażowaną grupą, aktywnie uczestniczącą we wszystkich edycjach Narodowego Czytania jest Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorzy nie tylko perfekcyjnie odczytywali fragmenty lektur przewidywane na kolejne lata, lecz także tworzyli niezrównane kreacje aktorskie, jak choćby podczas "Wesela" czy tegorocznej "Balladyny". Wyróżnić możemy wiele osób, m.in. Krystynę i Andrzeja Budzińskich, którzy za każdym razem brawurowo prezentowali swoje fragmenty czytając, a jak trzeba to nawet śpiewając!

Na oleśnickiej scenie nigdy nie brakowało również przedstawicieli władz miasta, dyrektorów szkół, a swój fragment zawsze przygotowywała również dyrektor biblioteki pani Anna Zasada.

Od lat każda pierwsza sobota września to impreza bliska wszystkim miłośnikom polskiej literatury i kultury. To święto, które łączy i przyciąga w nasze mury również studentów, przedstawicieli różnych zawodów oraz przede wszystkim czytelników i przyjaciół biblioteki.

Tegoroczna edycja, jak wspomnieliśmy na początku, jest inna niż wszystkie. Niemożność wspólnego spotkania w sali nie zamknęła jednak głodu literatury i wspólnego czytania. A gdy włożone do tego kreatywność i zaangażowanie zaowocowały projektem w ramach którego doszło do międzypokoleniowej współpracy młodzieży i seniorów z OUTW. Efektem jest filmowa wersja dramatu Juliusza Słowackiego. "Balladynę" w wykonaniu oleśnickich czytelników można obejrzeć w Internecie, na kanale YouTube Oleśnickiej Biblioteki Publicznej. Zachęcamy do obejrzenia!

Mamy nadzieje, że jeszcze wielokrotnie będziemy mieli okazje zaprosić mieszkańców Oleśnicy na wspólne czytanie utworów narodowej literatury. Bo ona jak nic innego potrafi łączyć Polaków bez względu na wiek, poglądy czy wykonywany zawód.