Strona główna/Aktualności/41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono (..)

41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny.

13 Grudnia 2022

„Nie było „Teleranka”, nie było Kongresu Kultury, nie było telefonów, programów radiowych, koncertów - stan wojenny przeciął codzienność mieszkańców Polski; przecinał ją w różnych miejscach i sferach, zależnie od miejsca osoby i grupy.

Jawił się inaczej przeciętnym obywatelom PRL, którzy zbudzili się 13 grudnia w nieświadomości sytuacji, niż pięciu tysiącom internowanych, których nocą zabrano z domów, inaczej jeszcze pięćdziesięciu tysiącom żołnierzy, uczestniczących aktywnie we wprowadzaniu stanu wojennego. Inaczej zwolennikom „Solidarności”, inaczej stronnikom władzy. Inaczej dzieciom, inaczej dorosłym; inaczej starszym osobom samotnym lub chorym oczekującym na domową wizytę w poniedziałek, na zabieg czy iniekcję. Inaczej mieszkańcom wsi, inaczej miast (…).”

Fragment tekstu pochodzi z artykułu „Życie codzienne stanu wojennego”, którego autorem jest dr Błażej Brzostek i jest idealnym wstępem do fotograficznej podróży w czasie wraz z Panem Edwardem Niczyporem i Oleśnicką Biblioteką Publiczną im. Mikołaja Reja. Podróży po Oleśnicy czasu stanu wojennego…

Fot. Edward Niczypor. Patrol wojskowy niedziela 13 grudnia

Patrol wojskowy niedziela 13 grudnia

Fot. Edward Niczypor. Puste ulice po godzinie milicyjnej (22-6)

Puste ulice po godzinie milicyjnej (22-6)

Fot. edward Niczypor. Pusty parking przy hotelu Perła luty 1982

Pusty parking przy hotelu Perła luty 1982

Fot. Edward Niczypor. Dziennik telewizyjny 14 grudnia

Dziennik telewizyjny 14 grudnia

Fot. Edward Niczypor. Prezenterzy telewizyjni 14 grudnia

Prezenterzy telewizyjni 14 grudnia

Fot. Edward Niczypor. Dział Dokumentów Życia Społecznego Oleśnickiej Biblioteki Publicznej.

Artykuł „Życie codzienne stanu wojennego” - źródło: Muzeum Historii Polski https://muzhp.pl/pl/c/709/zycie-codzienne-stanu-wojennego