Fundusze Europejskie
Strona główna/O nas/Historia/Biblioteka w latach 2011 -

Biblioteka w latach 2011 -

historia bibliotekiW latach 2011 – 2014 kontynuowano modernizację budynku biblioteki przy ul. M. Reja 10. Wydatkowano na ten cel kwotę 2 018 401,64 zł. Pozyskano dodatkowe środki z Wieloletniego Programu Ministra Kultury Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek w wysokości 1 875 000 zł.

Jednym z etapów kompleksowej modernizacji budynku był remont sali widowiskowej i przekształcenie jej w nowoczesną, multimedialną salę konferencyjną. Nowa sala wyposażona jest w urządzenia multimedialne, klimatyzację i monitory LCD, mieści 250 osób. Dodatkowo wyremontowano przystosowane dla osób niepełnosprawnych sanitariaty.

Modernizacja budynku biblioteki miała za zadanie, poprzez poprawienie funkcjonalności, bezpieczeństwa oraz estetyki pomieszczeń - stworzenie nowoczesnego, kulturalnego, rozrywkowego, edukacyjnego i informacyjnego centrum aktywności obywatelskiej – swoistego FORUM KULTURY.

Jedną z pierwszych uroczystości o randze ponadregionalnej, która odbyła się na sali był Dolnośląski Dzień Bibliotekarza.

historia bibliotekiW ramach modernizacji wyremontowano także Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży POD SOWĄ. Całkowicie odmieniona, bardziej przestrzenna i funkcjonalna agenda ma teraz o wiele większe możliwości w zakresie organizowania imprez czytelniczych dla najmłodszych czytelników, a także udostępniania książek, czyli eksponowania księgozbioru na półkach, bardziej przejrzystego układu działów tematycznych czy wreszcie większego komfortu czytelnika w dostępie do książek.
W Bibliotece znajdują się 3 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, kilka stanowisk czytelniczych dostosowanych do potrzeb dzieci w różnym wieku, kącik dla najmłodszych z zabawkami, kolorowankami i innymi atrakcjami, które mogą umilić maluchom czas spędzony w Bibliotece. Biblioteka zmieniła również rozkład przestrzenny - nie składa się już z dwóch pomieszczeń, ale jednego dużego, dodatkowo powiększonego o kilka metrów kwadratowych korytarza. Całkowicie zmieniła się również kolorystyka - ściany, podłoga i meble to połączenie szarości z pomarańczami. W 2012 roku wyposażenie Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży zostało wzbogacone o kolejny element, który zwiększa atrakcyjność prowadzonych w tej agendzie zajęć edukacyjnych czy kulturalnych – nowoczesną tablicę interaktywną, która stwarza prowadzącym zajęcia w tejże Bibliotece dodatkowe możliwości wykorzystywania technik informatycznych w procesie edukacji, kultury czy rozrywki. Tablica stwarza możliwość pracy bez komputera – wszelkie operacje dokonywane są na tablicy, co w przypadku wykładów, szkoleń, projekcji czy lekcji bibliotecznych znacznie ułatwia pracę bibliotekarzowi i gwarantuje lepszą pracę z czytelnikiem.

Biblioteka wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców miasta urządziła w tej agendzie „Miejsce Przyjazne Rodzicom” przeznaczone dla tych czytelników, którzy odwiedzają Bibliotekę z najmłodszymi dziećmi. W „Miejscu Przyjaznym Rodzicom” wyodrębniona została powierzchnia na: przewijak, wygodny fotel do karmienia, regał z książkami z fachową i ciekawą literaturą dotyczącą pielęgnacji, karmienia oraz wychowania niemowląt i małych dzieci. Biblioteka przyłączyła się również do ogólnopolskiego programu Strefa Karmienia Piersią, którego celem jest zidentyfikowanie i promocja miejsc przyjaznych mamom karmiącym piersią.

historia bibliotekiW 2013 oddano do użytku przestronną, wielofunkcyjną i nowoczesną Czytelnię. Czytelnia pełni funkcję nowoczesnego punktu informacyjno-naukowego oferującego dostęp do wszelkiego rodzaju piśmiennictwa zapisanego na różnych nośnikach, prasy, czasopism, z 5 stanowiskami komputerowymi i bezpłatnym dostępem do Internetu. Biblioteka prenumeruje aktualnie 131 tytułów czasopism starając się zadowolić czytelników o różnorodnych zainteresowaniach. Są to dzienniki, tygodniki, miesięczniki informujące o bieżących wydarzeniach w kraju i za granicą, ale też o życiu politycznym, społecznym i kulturalnym Oleśnicy i Powiatu oleśnickiego. W czytelni funkcjonuje hot spot dla czytelników posiadających przenośne urządzenia (laptopy, palmtopy, telefony komórkowe itd.) wyposażone w bezprzewodowe karty. W czytelni można również kserować, drukować i skanować dokumenty. Czytelnicy zarejestrowani w BiFK w Oleśnicy korzystać mogą, na wyznaczonym stanowisku komputerowym w czytelni, z nowej formy wypożyczeń międzybibliotecznych - Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ”ACADEMICA’’.
Academica jest innowacyjnym narzędziem pozwalającym na udostępnienie w bibliotece kilkuset tysięcy publikacji naukowych. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy biblioteki mają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.

System wypożyczeń Academica oferuje:

  • pełonotekstowe przeszukiwanie setek tysięcy współczesnych publikacji naukowych
  • możliwość rezerwacji publikacji chronionej prawem autorskim w bibliotece
  • inteligentny system ograniczania wyników wyszukiwania
  • możliwość tworzenia notatek czy importu danych bibliograficznych

W 2014 roku biblioteka zmieniła nazwę na Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja przy zachowaniu swoich ponadlokalnych funkcji. 

Ze względu na rolę biblioteki w zakresie popularyzacji wiedzy na temat Oleśnicy i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego przy instytucji, w 2014 roku, powstaje Izba Regionalna. Nowa, miejska placówka wystawiennicza nosi nazwę Oleśnicki Dom Spotkań z Historią. Jak Państwo zapewne wiecie, w budynku znajdują się: Punkt Informacyjny z Księgarnią, Sala z Makietą obrazującą średniowieczny układ ulic w obrębie murów obronnych oraz Mediateka wyposażona w stół interaktywny i stanowiska audio. Na I piętrze ścieżka zwiedzania przebiega przez sale zatytułowane Księstwo i Pokój Fryderyka Augusta, obejmujące historycznie lata 1255-1884, a następnie przez pomieszczone w jednej sali ekspozycje dotyczące Nowoczesności (1884-1945) i Współczesności (po 1945). Jej ostatnim punktem jest Sala Kolekcjonera, przeznaczona na wystawy czasowe.

Rok 2015 to kolejny rok działalności biblioteki jako samodzielnej instytucji kultury. W tym roku kontynuowano wszystkie cykliczne imprezy jak działalność klubów czytelniczych , Noc Kobiet, Dzień Bibliotekarza, Żywa Biblioteka czy Narodowe Czytanie. Dodatkowo zorganizowano Międzynarodowy Weekend Fantasy oraz Wieczór Włoski.

Od stycznia 2016 r.  do czerwca 2019 roku funkcjonowała Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy - samorządowa instytucja kultury, która powstała z połączenia: Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Oleśnicy i Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Oleśnicy.

W skład nowej instytucji wchodziły: Biblioteka Centralna przy ul. Reja 10, Biblioteka „Pod Pegazem” przy ul. Kleeberga 4, Oleśnicki Dom Spotkań z Historią przy ul. Bocianiej 11, Sala widowiskowa przy ul. Kochanowskiego 4, Nawa Kościoła Św. Jerzego, Galeria Brama Wrocławska i Dom Spotkań Organizacji Pozarządowych przy ul. Brzozowej.

Zgodnie z Uchwałą nr VII/71/2019 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie podziału samorządowej instytucji kultury – Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy, od 01.07.2019 r. funkcjonuje samorządowa instytucja kultury „Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja”, która została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury Miasta Oleśnicy. Siedziba Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja mieści się w Oleśnicy przy ul. Mikołaja Reja 10. 

do góry