Tydzień Szczęścia w Szkole 2024 w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja
4 Września 2024Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja, jako partner wydarzenia, serdecznie zaprasza w dniach 23-29 września 2024 do udziału w V Ogólnopolskim Tygodniu Szczęścia w Szkole.
Celem Tygodnia Szczęścia w szkole jest zwrócenie uwagi na narzędzia psychologii pozytywnej, które można wykorzystywać w edukacji przedszkolnej, szkolnej, akademickiej. Przekładają się one na dobre zdrowie, efekty kształcenia i lepsze życie. Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To prawdziwa profilaktyka depresji i chorób cywilizacyjnych.
Tegoroczne hasło brzmi: CIEKAWI SIEBIE – CIEKAWI ŚWIATA.
Z tej okazji zapraszamy na inaugurujące Tydzień Szczęścia w Szkole spotkanie autorskie z Małgorzatą Swędrowską – pisarką, wieloletnim nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trenerem PSPiA KLANZA, twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, animatorką warsztatów literackich i spotkań z dziećmi.
Autorka ma na swoim koncie wiele książek, m.in.: „Ala ma kota. Naturalna nauka czytania”, „777 pomysłów na zabawy z książką”, „Ala i emocje”, „Elementarz w podskokach”, „Moja mama, mój tata”, „złap uwagę swojego ucznia”, „Pedagog w klasie. Scenariusze zajęć”, „Moja babcia, mój dziadek”, „Moja siostra, mój brat”.
Ciekawość, jedna z sił charakteru wg Petersona i Seligmana, sprawia, że przyjmujemy pozycję odkrywcy - względem siebie i względem otaczającego świata. Ciekawość jest warunkiem rozwijania empatii, tak nam dziś potrzebnej w dynamicznie zmieniającym się świecie. W połączeniu np. z zainteresowaniem, inspiracją, zachwytem, ciekawość poszerza horyzonty myślenia, czyni nas otwartymi, twórczymi, wrażliwymi – wzmacnia i rozbudowuje naszą pozytywność.
Ciekawość dziecka, tego co ma do powiedzenia, to jeden z warunków budowania dobrej rozmowy na kanwie książki. Czytanie razem z dzieckiem oznacza zaproszenie go do współtworzenia klimatu czytelniczego oraz podążanie za jego potrzebami – z uważnością i ciekawością. Czytanie wrażeniowe polega na potęgowaniu doznań słownych i językowych, emocji i odczuć, radości i fascynacji tekstem literackim. Uruchamia zachwyt, zaciekawienie, zaangażowanie, wreszcie pasję literacką.
Autorka zdradzi nam swoje sekrety na wykorzystywanie czytania wrażeniowego w pracy z dziećmi ale opowie też o swoich fascynacjach, radościach, momentach szczęścia – nie tylko w kontekście literackim.
Spotkanie poprowadzi Anna Hildebrandt-Mrozek - edukatorka, szkoląca nauczycieli i rodziców w obszarze dobrostanu i wykorzystywania narzędzi psychologii pozytywnej w edukacji. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej. Certyfikowany doradca zawodowy Career Direct. Od wielu lat współpracuje z oleśnicką biblioteką.
Na spotkanie zapraszamy 23 września o godzinie 17.30 do sali konferencyjnej biblioteki przy ul. M. Reja 10.
Do uczestnictwa zachęcamy szczególnie nauczycieli, wychowawców, rodziców i terapeutów - udział poparty jest certyfikatem. Warunkiem otrzymania takiego certyfikatu jest zapisanie się za pomocą formularza dostępnego pod linkiem: https://forms.gle/aJY6GouqH6WH8z7z7
Pytania prosimy kierować mailowo lub/i telefonicznie – sowa@bibliotekaolesnica.pl, tel. 533 351 405.
Wydarzenie dofinansowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.