Trwa II Tydzień Szczęścia w Szkole 20-26 września 2021 r.
22 Września 2021Czytelnicy Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. M. Reja znają panią doktor Annę Hildebrandt-Mrozek z wielu wizyt w naszej placówce w ramach Akademii Rodzica, później Akademii Rozwoju i wykładów on-line, które głosiła specjalnie dla naszych Czytelników, stale dostępnych na bibliotecznym kanale You Tube. Specjalizacją trenerską pani Anny Hildebrandt-Mrozek jest obszar rozwijania potencjału osobistego, budowania poczucia własnej wartości, zarządzania emocjami i życia w zgodzie ze sobą. Jej domeną są talenty na rynku pracy przyszłości i profilaktyka stresu we współczesnym świecie.
Właśnie z jej inicjatywy już po raz drugi obchodzony jest Tydzień szczęścia w szkole. Pomysł wywodzi się z Międzynarodowego Tygodnia Szczęścia w Pracy, obchodzonego w tym samym czasie. Szczegóły tutaj. Również w tym roku aktywności zaplanowane w ramach Happiness at School zostały oficjalnie włączone w międzynarodowe obchody.
Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole jest pokazanie, że szczęście i dobrostan bezpośrednio wpływają na efekty kształcenia. Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To prawdziwa profilaktyka zdrowia psychicznego i fizycznego, szczególnie w tak trudnym, pandemicznym czasie. Jest to nam wszystkim bardzo potrzebne.
W tygodniu tym można zaplanować wiele aktywności albo jedną - na każdy dzień albo na kilka. Ważne, by o szczęściu mówić głośno i dosłownie, pokazywać jego wiele wymiarów: od przeżywania pozytywnych emocji, poprzez doświadczanie i budowanie trwałych więzi, wzmacnianie talentów i silnych stron charakteru, dbanie o zdrowie pozytywne, sen, dobre odżywanie, uruchamianie zaangażowania poprzez wyznaczanie mądrych celów, ważnych dla wspólnoty rodzinnej, szkolnej, sąsiedzkiej.
Organizatorzy akcji proszą o nagranie krótkiego, 2-3 minutowego filmu z odpowiedzią na pytanie: Czym jest dla mnie szczęście w szkole? i umieszczenie go na swoim profilu Facebook z oznaczeniem: #tydzienszczesciawszkole @happinessatschool
A oto propozycje do dyskusji i działań które można wykorzystać:
- Święto Życzliwości - konkurs „dobrych słów”, które budują i pozytywnie wzmacniają.
- Święto Wdzięczności - wyrażenie wdzięczności osobom, które się tego nie spodziewają.
- Dzień Miłych Niespodzianek - wzbudzanie zaskoczenia i zdziwienia.
- Festiwal Śmiechu - o śmiechu, ze śmiechem, z przymrużeniem oka i na poważnie.
- Święto Dobrego Humoru - żarty, żarciki, kawały, stare i nowe, przez pryzmat pokoleń.
- Dzień Dobrych Wiadomości - wyłapywanie i przekazywanie dobrych wiadomości.
- Święto Dobrego Smaku - sztuka delektowania się ulubionymi smakami ale i sztuką. Sztuka Dobrego Smaku.
- Sztuka Celebracji - świętowanie dobrych momentów dnia; sztuka delektowania się obrazami, dźwiękami, zapachami itd.
- Święto FLOW - czym jest flow, kiedy przeżywam?
- Święto Ciszy - co mogę usłyszeć w ciszy? Po co mi cisza?
Przy okazji można skoncentrować się na jednym z haseł i uczynić z niego zagadnienie warte poświęcenia dłuższej uwagi w procesie edukacji, na różnych zajęciach:
- Czym jest dla Ciebie ciekawość? Jak się czujesz, gdy ktoś Cię zaciekawi? Jak się czujesz, gdy Ty zaciekawisz kogoś?
- Jak ciekawość wpływa na naukę?
- Dlaczego śmiech sprzyja zdrowiu?
- Czy warto wracać do przyjemnych wspomnień?
Zaangażujmy wspólnie z dziećmi innych dorosłych (rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół). Niech to będzie Wasze - szkolne, klasowe, zespołowe, wspólnotowe, sąsiedzkie. Razem celebrujmy dobry czas. W ten sposób kształtujemy dobre życie.
Zachęcamy nauczycieli do przedstawienie młodszym uczniom tej inicjatywy, a młodzież starszą do samodzielnego zorganizowanie własnych obchodów Tygodnia szczęścia w szkole. Mamy nadzieję, że Wasze pomysły będą sprzyjały do dzielenia się szczęściem,uśmiechem, dobrym humorem i dowiodą, że w szkole również może być szczęśliwie.
Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. M. Reja gorąco zachęca do wpisania tej imprezy na stał do szkolnych kalendarzy imprez.