Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Czarny zeszyt - wiersze Edwarda Burzyńskiego

Czarny zeszyt - wiersze Edwarda Burzyńskiego

24 Sierpnia 2020

Stowarzyszenie Evviva l’arte szykuje się do wydania pierwszego w historii zbioru poezji Edwarda Burzyńskiego i z tej okazji każdy może otrzymać kopię.

Baner informujący o zrzutce na wydanie wierszy Edwarda Burzyńskiego.


Edward Burzyński (1924-1980) był nieznanym szerszej publiczności oleśnickim poetą. Na co dzień pracował w Spółdzielni Inwalidów SINOL, z której mogą znać go co starsi mieszkańcy. Ciekawsze zdają się być jego losy z czasów wojny - jako 18-latek trafił do niemieckiego obozu pracy w Datteln, gdzie wydobywał węgiel. Po wypadku w kopalni zdołał uciec do swojego rodzinnego Wołynia, gdzie pracował w młynie. Jego rodzinne gospodarstwo zostało zniszczone przez bandy UPA. Zaciągnął się do Wojska Polskiego. We wszystkich tych miejscach pisał wiersze, w których opisywał zarówno swoje emocje, jak i swoją obozową (i nie tylko) codzienność.

Część swoich wierszy z lat 1941-1952 zebrał w zeszycie, który Stowarzyszeniu Evviva l’arte przekazała córka poety, Krystyna Jędrusiak. Stowarzyszenie przepisało i zredagowało cały manuskrypt i już wkrótce wyda je, jako zbiór 65 nigdy dotąd nieznanych wierszy Edwarda Burzyńskiego - „Czarny zeszyt, czyli codzienność”. Zbiór zostanie wydany pod redakcją Damiana Wójcika i Jakuba Jędrusiaka, zaś na okładce znajdzie się ilustracja Marcina Tyrakowskiego. Książka będzie miała format A4, będzie w twardej oprawie, a w formie dodatku znajdą się w niej także zdjęcia Edwarda Burzyńskiego z różnych okresów i skany oryginalnych rękopisów.

Teraz zbierane są fundusze i każdy, kto wesprze cel druku tych książek kwotą minimum 50 zł, będzie mógł otrzymać własny egzemplarz. Cała reszta egzemplarzy zostanie przekazana za darmo lokalnym szkołom i bibliotekom, by one mogły pielęgnować nasze lokalne dziedzictwo kulturowe. Wpłat można dokonywać na stronie https://zrzutka.pl/pb7yrm i w tej chwili brakuje 3000 zł. Książki nie będzie można kupić w przyszłości.

Okładka publikacji z wierszami Edwarda Burzyńskiego

do góry